Przy odwołaniu darowizny trzeba wykazać rażącą niewdzięczność
W umowie darowizny warto ustanowić służebność mieszkania dożywotnio lub na czas określony. To uprawnienie do swobodnego korzystania z darowanej rzeczy (w tym wypadku mieszkania lub domu) w całości lub części. To prawo osobiste, które przysługuje tylko darczyńcy. Wymaga ustanowienia przez obdarowanego w akcie notarialnym, a wygaśnie z chwilą śmierci darującego i nie podlega dziedziczeniu. Służebność osobista jest niezbywalna. Nie można przenosić uprawnienia do niej na inne osoby.
Można też zastrzec w umowie darowizny prawo użytkowania, które jest szersze niż służebność, bo uprawnionemu przysługuje nie tylko prawo do korzystania z całości lub części rzeczy, ale także prawo pobierania pożytków, np. wynajmowania lokalu i pobierania czynszu. Zapis w tej sprawie powinien widnieć nie tylko w akcie notarialnym, ale i w dziale III księgi wieczystej darowanej nieruchomości. Po dokonaniu wpisu jako właściciel zostanie ujawniony w dziale II obdarowany, ale darczyńca, na rzecz którego obdarowany ustanowił służebność lub użytkowanie, również będzie wpisany w dziale III. Prawo to może zostać wykreślone dopiero z chwilą jego śmierci, o ile sam wcześniej się go nie zrzeknie.
Często osobom, które przychodzą do kancelarii notarialnej, darowizna myli się z testamentem. A jest między nimi zasadnicza różnica: testament jest rozrządzeniem wyłącznie na wypadek śmierci i działa po śmierci danej osoby, która zachowuje własność swego majątku do końca życia. Natomiast w wyniku darowizny darczyńca już za życia pozbywa się majątku. Dlatego tak bardzo ważne jest, by zagwarantować sobie określone prawa do nieruchomości, jeżeli będzie się chciało dalej z niej korzystać.