Jak podarować dziecku dom, działkę budowlaną lub mieszkanie

Nie ma przeszkód, by rodzice przekazali synowi lub córce nieruchomość. W takim wypadku potrzebna będzie jednak wizyta u notariusza.

Publikacja: 01.10.2020 20:14

Jak podarować dziecku dom, działkę budowlaną lub mieszkanie

Foto: Adobe Stock

Dziecko, nawet dorosłe, można rozpieszczać prezentami do woli. Prawu nic do tego. Ale już przy bardzo wartościowych rzeczach warto zadbać o spisanie umowy (nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda). Natomiast w wypadku darowizny domu, działki budowlanej czy mieszkania nie obejdzie się bez wizyty u notariusza.

Czytaj też:

To strony ustalają, kto będzie płacił u notariusza

Można podarować dziecku nie tracąc dachu nad głową

Kiedy fiskus upomni się o podatek od darowizny dla potomka

Przy odwołaniu darowizny trzeba wykazać rażącą niewdzięczność

Na piśmie lub w kancelarii

O umowie darowizny mówią art. 888–902 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi oświadczenie darczyńcy o darowiźnie powinno mieć formę notarialną. Przepisy te nie mają jednak charakteru bezwzględnie obowiązujących. A to oznacza, że w większości wypadków wystarczy przekazać pieniądze, biżuterię, samochód czy inną cenną rzecz i darowizna będzie ważna. Nie trzeba nawet spisywać umowy. Nie dotyczy to jednak nieruchomości. Dla nich zawsze musi być zawarty akt notarialny.

Dla własnego jednak bezpieczeństwa darczyńca i obdarowany powinni zawrzeć umowę (nawet gdy prawo jej nie wymaga). W razie sporu z pewnością pomoże go rozwiązać szybciej i mniej boleśnie. Do spisania umowy wystarczy zwykła kartka papieru. Trzeba pamiętać o podaniu miejsca i daty jej sporządzenia, określeniu stron umowy (imiona, nazwiska, miejsce zamieszkania, PESEL) oraz co jest przedmiotem darowizny. Powinny się w niej znaleźć oświadczenia stron: darczyńcy o przekazaniu np. samochodu, sprzętu RTV na rzecz obdarowanego oraz obdarowanego o przyjęciu darowizny. Niezbędne są także podpisy obu stron. Darczyńca może w umowie zobowiązać obdarowanego do określonego działania, np. do przeznaczenia podarowanej rzeczy na określony cel.

Oczywiście zawsze można dmuchać na zimne i zamiast zwykłej umowy pisemnej zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego. Gdyby doszło do konfliktu, taki akt daje dużo większe uprawnienia obu stronom, aniżeli zwykła pisemna umowa. Przykładowo, gdy darczyńca rozmyśli się i nie przeleje obiecanych pieniędzy na konto lub nie przekaże samochodu, obdarowany może przed sądem cywilnym dochodzić wykonania umowy. Mówiąc inaczej, na drodze sądowej może żądać wydania pieniędzy lub auta. Jeśli zaś została zawarta umowa pisemna lub ustna, sprawa się bardziej skomplikuje.

Nie dla każdego

To od darczyńcy zależy, komu przekaże swój majątek czy jego część.

Rodzice mogą więc przekazać mieszkanie tylko na rzecz syna, chociaż jest żonaty i nie ma rozdzielności majątkowej. Dzięki temu nie muszą się obawiać, że żona stanie się jego współwłaścicielką. Tak darowane mieszkanie będzie bowiem wchodziło w skład majątku osobistego męża. Inna sytuacja: córka, która otrzymuje mieszkanie od rodziców, chce, by mąż był też jego współwłaścicielem. Wówczas to ona musi darować mu taką część nieruchomości, jaką chce.

Z darowiznami zwykle są problemy w razie rozwodu, nawet gdy mieszkanie jest własnością tylko jednego z byłych małżonków.

To efekt sytuacji, gdy darowano np. córce mieszkanie niewchodzące do wspólnego majątku, ale mąż zainwestował swoje pieniądze i przeprowadził w nim remont. Przy podziale majątku mąż nie otrzyma połowy mieszkania (domu), ponieważ jest ono majątkiem odrębnym żony. Będzie jednak mu przysługiwać roszczenie o zwrot nakładów i wydatków poczynionych na jej majątek osobisty.

W praktyce często dochodzi do sporów na tle rozliczenia nakładów, które mają swój finał w sądzie. Nie są to proste sprawy i toczą się na ogół latami.

Dziecko, nawet dorosłe, można rozpieszczać prezentami do woli. Prawu nic do tego. Ale już przy bardzo wartościowych rzeczach warto zadbać o spisanie umowy (nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda). Natomiast w wypadku darowizny domu, działki budowlanej czy mieszkania nie obejdzie się bez wizyty u notariusza.

Czytaj też:

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona