Także o ważności testamentu, o formie, w jakiej może on być spisany, decyduje prawo ojczyste osoby, która chce przekazać swą ostatnią wolę. Jeśli jednak testament ma być sporządzony za granicą, wystarczy zachowanie formy wymaganej dla testamentu w państwie, w którym ma być sporządzony.
Tak tę kwestię normuje polskie prawo, ale podobne reguły obowiązują w innych państwach europejskich.
Bez podpisu nie ma testamentu własnoręcznego
Matka czytelniczki, mieszkającej w Polsce, chce sporządzić testament na jej rzecz. Matka od lat mieszka we Włoszech. Przyszła spadkobierczyni pyta, czy ważny będzie testament własnoręcznie spisany przez matkę za granicą, czy może musi go spisać polski notariusz. Przedmiotem spadku będą nieruchomości położone w Polsce.
O regułach dotyczących dziedziczenia decyduje prawo ojczyste spadkodawcy w chwili jego śmierci. Jeśli spadkodawca jest obywatelem polskim, do spadku po nim stosuje się polski kodeks cywilny, także wówczas, gdy oprócz obywatelstwa polskiego ma obywatelstwo innego państwa. Ważny zatem będzie testament własnoręczny spisany za granicą, jeśli spełni wszystkie wymagania formalne przewidziane w kodeksie cywilnym. Testament będzie jednak w Polsce ważny także wówczas, gdy odpowiada prawu państwa, w którym został spisany, w tym wypadku prawu włoskiemu. Oznacza to m.in., że jeśli np. osoba, która chce przekazać testamentem nieruchomość znajdującą się w Polsce, mieszka we Włoszech, może się udać do włoskiego notariusza, który spisze go zgodnie z wymaganiami przewidzianymi dla testamentów przez prawo włoskie. Taki testament będzie ważny także w świetle prawa polskiego.