Są chętni do armii po uproszczeniu werbunku

Wojsko skraca drogę, jaką muszą pokonać kandydaci chcący wstąpić w jego szeregi. Nie wiadomo jednak, jakie są rzeczywiste efekty wprowadzanych zmian.

Aktualizacja: 11.01.2021 20:26 Publikacja: 11.01.2021 19:18

Są chętni do armii po uproszczeniu werbunku

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

13 stycznia wejdzie w życie przygotowane przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" rozporządzenie szefa MON w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich. Zmienione przepisy pozwolą na powołanie wojskowej komisji lekarskiej w miejscu prowadzonej rekrutacji, czyli np. w wojskowych centrach rekrutacji.

To oznacza, że kandydat, który nie posiada orzeczonej zdolności do czynnej służby wojskowej, będzie mógł zaliczyć wstępne badania podczas jednego dnia w punkcie rekrutacyjnym, a nie w przypisanej do miejsca stałego zameldowania wojskowej komendzie uzupełnień. Rozwiązuje to sprawę tych, którzy zameldowani są w innym miejscu, niż mieszkają, np. studentów. O problemach tych pisaliśmy w „Rzeczpospolitej". Wprowadzone zostało też rozwiązanie umożliwiające przenoszenie dokumentów związanych z aplikowaniem do wojska. Ograniczony został też m.in. czas pełnienia służby przygotowawczej do 30 dni.

Reformę wprowadza biuro, którym kieruje gen. bryg. Artur Dębczak. Do wojska można aplikować już nie tylko zgłaszając się do WKU, ale i za pośrednictwem portalu rekrutacyjnego zostanzolnierzem.pl. Powstały też wojskowe centra rekrutacyjne, które werbują kandydatów blisko miejsca zamieszkania.

Te ułatwienia sprawiły, że wzrosło zainteresowanie wojskiem. Jak podała „Polska Zbrojna", na internetowym portalu rekrutacyjnym zarejestrowało się ponad 14,4 tys. osób. Codziennie przybywa średnio 100 ochotników.

Nie wiemy jednak, czy przełożyło się to na wzrost liczby wojskowych. MON nie odpowiedziało nam, ilu żołnierzy zawodowych odeszło ze służby w poprzednim roku i ilu służyło w Siłach Zbrojnych 31 grudnia 2020 r. Rok temu resort obrony podawał, że na koniec 2019 r. służyło 107,7 tys. żołnierzy.

Nabór komplikuje epidemia koronawirusa. W poprzednim roku z tego powodu przerwana została wiosenna kwalifikacja. Przesunięto też kwalifikację wojskową w tym roku. Miała ruszyć 25 stycznia i potrwać do 30 kwietnia, ale może się ona odbyć od 7 kwietnia do 23 lipca i od 9 sierpnia do 19 listopada.

Służby
Służby i bez Pegasusa chętnie podsłuchują
Służby
Agenci CBA weszli do siedzib PKOl i PZKosz. Chodzi o faktury
Służby
Starlinki nie tylko dla Ukrainy. Obsługiwały także wybory w Polsce
Służby
600 tys. zł w rok. Kosmiczna pensja szefowej CBA
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Służby
Anna Dyner: Jak w Polsce werbują białoruskie i rosyjskie służby
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne