Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt zmian rozporządzenia w sprawie zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom Straży Granicznej.
Ojcowie służący w Straży Granicznej także będą mogli korzystać z tzw. dni wolnych na opiekę. Obecnie prawo do dwóch dni wolnych mają tylko funkcjonariuszki Straży Granicznej wychowujące przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat. Zwolnienie to należy się dziś funkcjonariuszowi będącemu jedynym opiekunem dziecka do 14 lat. Autorzy projektu uznali za celowe ujednolicenie uprawnień funkcjonariuszy i pracowników. Z dni na opiekę będzie mógł korzystać każdy funkcjonariusz, niezależnie od tego, czy jest jedynym opiekunem dziecka.
Zmienią się także zasady udzielania zwolnień od służby w celu załatwiania ważnych spraw osobistych lub rodzinnych. Obecnie strażnik może na to uzyskać do pięciu dni wolnego w roku kalendarzowym. Musi tracić cały dzień służby, choć faktycznie sprawy pozasłużbowe może załatwić w kilka godzin. Zaproponowano więc, by wolne na ten cel było liczone w godzinach służby. Rocznie na sprawy rodzinno-urzędowe będzie mógł dostać 40 godzin. Zwolnień od zajęć służbowych udzielać ma jego bezpośredni przełożony.
[wyimek]Wolne na sprawy rodzinne będzie liczone w godzinach[/wyimek]
Mają być doprecyzowane zasady usprawiedliwiania nieobecności na służbie. Obecne przepisy bowiem nie określają, w jakim terminie ma trafić do przełożonego informacja o nieobecności spowodowanej chorobą. Przewiduje się, że zaświadczenie lekarskie funkcjonariusz będzie musiał dostarczyć w ciągu pięciu dni od dnia niestawienia się do służby. Może je wysłać pocztą, a wówczas za datę dostarczenia będzie uważana data stempla pocztowego.