W opinii Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski w aktualnej sytuacji coraz agresywniejszego terroryzmu oraz w kontekście porwań zakładników i innych zdarzeń wymagających wyjątkowej interwencji w obronie życia niewinnych osób powinno nastąpić szybkie zwiększenie bezpieczeństwa państwa poprzez prawne uregulowanie dodatkowego instrumentu, tj. strzału ratunkowego.

W związku z tym posłowie tej partii przygotowali projekt nowelizacji ustawy o Policji. Przewiduje on, iż w przypadku, gdy z okoliczności zdarzenia wynika, że życia ludzkiego nie można ochronić przy zastosowaniu środków przymusu bezpośredniego określonych przepisami tej ustawy, funkcjonariusz Policji dysponujący właściwymi środkami uzbrojenia, w celu ochrony życia ludzkiego jest uprawniony na rozkaz dowódcy, po uzyskaniu uprzedniej zgody przełożonego Komendanta Wojewódzkiego Policji, do użycia broni palnej bez ograniczenia.

Członkowie SP podają, iż oddanie strzału ratunkowego dopuszcza prawo międzynarodowe. Sytuacja taka jest przewidziana w ustawodawstwie wielu państw demokratycznych, np. w niektórych niemieckich landach czy w Wielkiej Brytanii. W Niemczech strzał ratunkowy funkcjonuje np. w Bawarii, Brandenburgii, Saksonii, Badenii-Wirtembergii i Turyngii.

Przypomnijmy, iż w ostatni piątek Sejm przyjął ustawę o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, zgodnie z którym przed użyciem broni funkcjonariusz będzie musiał okrzykiem zidentyfikować swoją formację (np. policja). Jeśli osoba nie podporządkuje się wezwaniu, należy ją uprzedzić o oddaniu strzału ostrzegawczego („Stój, bo strzelam!").