Zespół stresu pourazowego, ograniczone zaburzenia psychiczne, nadciśnienie, choroby dróg oddechowych o podłożu alergicznym i choroby pasożytnicze to nowe schorzenia związane ze służbą w policji, straży granicznej, straży pożarnej i BOR. Z ich tytułu przysługują odszkodowania. Zmiany przewidziano w projekcie rozporządzenia w sprawie chorób pozostających w związku z pełnieniem służby oraz sposobu ustalania uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszy.
W wykazie nie ujęto schorzeń, które nie są związane z właściwościami służby, m.in. zmian zwyrodnieniowych układu ruchu, choroby wieńcowej oraz miażdżycy zarostowej tętnic dolnych, które należą do chorób społecznych.
Rozporządzenie ma wejść w życie z początkiem lipca, czyli wtedy, kiedy zacznie obowiązywać ustawa o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą. Odszkodowanie za jednakowy uszczerbek na zdrowiu będzie jednakowe dla wszystkich funkcjonariuszy. Szczegółowe zasady jego ustalania określi rozporządzenie.
W jego projekcie przewidziano, że okres występowania objawów chorobowych upoważniający do orzeczenia choroby pozostającej w związku ze służbą powinien zostać udokumentowany. Nie wprowadzono jednak ograniczenia co do rodzaju dokumentów, które pozwoliłyby na stwierdzenie występowania objawów. Dopuszczalna będzie więc m.in. dokumentacja medyczna, ale także akta kadrowe i dokumentacja medycyny pracy.
Podczas określania stopnia uszczerbku będzie się brać pod uwagę, czy narząd albo układ były upośledzone przed wypadkiem lub chorobą. Wówczas odszkodowanie będzie niższe.