Funkcjonariusze walczą o przywileje

Mundurowi napisali własną ustawę i zbierają pod nią podpisy. Domagają się m.in. pełnopłatnego chorobowego.

Publikacja: 01.12.2014 06:52

Funkcjonariusze walczą o przywileje

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Cała pensja za 90 dni chorobowego w roku, wynagrodzenie za nadgodziny, dodatek za nocną służbę – takie zmiany zawiera projekt noweli ustaw: o policji, Straży Granicznej, straży pożarnej i o Służbie Więziennej.  Napisała go Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Do Sejmu ma trafić jako obywatelski. W poniedziałek rusza akcja zbierania podpisów.

Spór o L-4

– W całej Europie Zachodniej funkcjonariusze mają korzystniejsze zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim. Na przykład w Wielkiej Brytanii dostają pełne uposażenie przez pierwsze pół roku, a jeśli choroba trwa dłużej, połowę – argumentuje Krzysztof Oleksak, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Strażaków „Florian".

Projekt to odzew na czerwcową reformę służb mundurowych. Obniżyła uposażenia funkcjonariuszy podczas choroby niezwiązanej ze służbą do 80 proc.

Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, podkreśla, że zmiany już dały rezultaty.

171  tys. mundurowych objęłyby zmiany proponowane przez związkowców

– Absencja chorobowa funkcjonariuszy spadła aż o 30 proc. Nie należy rezygnować z nowych rozwiązań, bo przekładają się na nasze bezpieczeństwo – mówi.

Związkowcy są jednak innego zdania i domagają się wypłaty pełnego uposażenia przez trzy miesiące choroby w roku. Projekt przewiduje, że dopiero jeśli zwolnienie lekarskie będzie trwać dłużej, otrzymają 80 proc.

Ciężkie noce

Mundurowi domagają się także pełnego ekwiwalentu za służbę pełnioną w nocy.

– W Straży Granicznej i Służbie Więziennej rekompensata przysługuje jedynie za  niewykorzystanie czasu wolnego, kiedy funkcjonariusz jest zwalniany ze służby – mówi Mariusz Tyl, przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej. I dodaje, że strażacy za godzinę służby ponad wymiar otrzymują 60 proc. uposażenia. To zdaniem związkowców narusza konstytucyjną zasadę równości.

27 proc. mniej policjantów korzysta ze zwolnień, od kiedy obniżono im uposażenie chorobowe o 20 proc.

Funkcjonariusze chcą tak jak zwykli pracownicy otrzymywać więcej pieniędzy za pracę w nocy. Ma im to zapewnić dodatek wynoszący 20 proc. ich stawki godzinowej.

– Służba w porze nocnej, choć wpisana w jej charakter, nie dotyczy w równym stopniu każdego funkcjonariusza. Część pracuje tak wiele nocy z rzędu – argumentuje Mariusz Tyl.

Związkowcy chcą też walczyć z mobbingiem. Podkreślają, że teraz prawo chroni przed nim tylko funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Zgodnie z prawem, aby zgłosić obywatelski projekt, w ciągu trzech miesięcy trzeba zebrać 100 tys. podpisów.

– Myślimy, że nam się uda. Związki zawodowe służb mundurowych mają wielu członków – mówi Krzysztof Oleksak.

A projekt dotyczy m.in. 97,4 tys. policjantów, 30,5 tys. strażaków, 15,6 tys. pograniczników oraz 27,5 tys. funkcjonariuszy służby więziennej.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne