Policjantowi można powierzyć pełnienie obowiązków służbowych na innym stanowisku w tej samej miejscowości na czas nieprzekraczający 12 miesięcy. W takim przypadku uposażenie policjanta nie może być obniżone. Tak stanowi art. 37 ustawy o Policji (dalej uop). Regulacja ta, jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu wyroku z 14 stycznia 2015 r. (I OSK 1652/13), umożliwia przełożonemu czasowe powierzenie policjantowi zadań innych niż dotychczas wykonywane, w sytuacji zaistnienia określonych potrzeb kadrowych dla realizacji zadań ustawowych Policji, np. w przypadku zmian kadrowych pociągających za sobą likwidację stanowiska zajmowanego przez policjanta (por. też wyrok NSA z 7 stycznia 2010 r. I OSK 818/09).
Celem powierzenia obowiązków służbowych może być również sprawdzenie przydatności funkcjonariusza do wykonywania określonego rodzaju zadań przypisanych do tego konkretnego stanowiska. Stanowisko, na którym powierzane są obowiązki, może stać się zatem, po zakończeniu okresu powierzenia, stanowiskiem docelowym. Może poprzedzać więc mianowanie funkcjonariusza na to stanowisko. Może, ale nie musi.
Przykład
Policjant wystąpił do przełożonego z wnioskiem o zwolnienie go z zajmowanego stanowiska i mianowania na inne (wyższe), które de facto zajmuje już prawie od dwóch lat, kiedy to na podstawie art. 37 uop powierzono mu pełnienie obowiązków na tym stanowisku. Jego zdaniem po upływie 12 miesięcy, czyli maksymalnego okresu, na jaki można powierzyć policjantowi pełnienie obowiązków na innym stanowisku, powinien on być zwolniony z powierzonych obowiązków i wrócić na poprzednio zajmowane stanowisko albo powinien być mianowany na stanowisko, zgodnie z powierzonymi obowiązkami. Przełożony odmówił. Jego stanowisko poparł też sąd administracyjny, do którego sprawa trafiła. Są uznał bowiem, że chociaż mianowanie policjanta na określone stanowisko służbowe zależy od spełnienia przez niego wskazanych w przepisach warunków, to ich spełnienie nie zobowiązuje organu do jego awansowania. Są to bowiem warunki dopuszczające mianowanie na określone stanowisko, a nie przesłanki powstania po stronie policjanta roszczenia o jego mianowanie (por. wyrok NSA z 25 października 1999 r., II SA 1575/99).
Żądania mianowania na określone stanowisko nie można też wyprowadzać z art. 37 uop. Po upływie wskazanego w tym przepisie okresu policjant nie nabywa automatycznie uprawnienia do mianowania na wyższe stanowisko, nawet jeżeli nie zostanie zwolniony z dotychczasowo powierzonych mu obowiązków (wyrok WSA w Kielcach z 7 października 2010 r. II SAB/Ke 37/10).