Reklama
Rozwiń

HFPC: udział w wyborach korespondencyjnych to zgoda na łamanie państwa prawa

Każdy wyborca powinien rozważyć w swoim sumieniu, czy oddać głos w wyborach prezydenckich i usprawiedliwić w ten sposób drastyczne naruszenie podstawowych zasad funkcjonowania polskiego państwa - czytamy w wydanym dzisiaj stanowisku Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Aktualizacja: 07.04.2020 15:05 Publikacja: 07.04.2020 13:29

HFPC: udział w wyborach korespondencyjnych to zgoda na łamanie państwa prawa

Foto: Adobe Stock

dgk

Fundacja wyraziła sprzeciw wobec uchwalonego wczoraj przez Sejm projektu ustawy wprowadzającej głosowanie korespondencyjne w wyborach powszechnych na Prezydenta RP w 2020 r. Zdaniem HFPC, tryb procedowania nad projektem jak i wprowadzane przepisy to fundamentalne zagrożenie dla uczciwości i rzetelności wyborów.

"Zmiana przepisów regulujących tryb i organizację wyborów na kilka tygodni przed samym głosowaniem jest niedopuszczalna z punktu widzenia zapewnienia uczciwości prowadzenia kampanii wyborczej oraz odpowiedniego zabezpieczenia organizacji samego głosowania. Ponadto, projektowane przepisy, podobnie jak wcześniejsze propozycje zmian w Kodeksie Wyborczym, nie odpowiadają na wyzwania związane z przeprowadzeniem wyborów w warunkach stanu epidemii. Procedowany projekt stwarza przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia obywateli biorących udział w głosowaniu w czasie epidemii, i to zarówno tych zmuszanych do oddania wypełnionej lub pustej karty do głosowania jak i tych obsługujących proces wyborczy." - argumentuje HFPC.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono