[b]Podpisałem z gminą umowę o budowę przyłącza kanalizacyjnego do swojej posesji. Czy gmina ma prawo pobrać opłatę, za budowę sieci kanalizacyjnej? W umowie zostało to określone następująco: "Współfinansujący oświadcza, że deklaruje swoje uczestnictwo w kosztach budowy".[/b]
W obecnym stanie prawnym pobieranie opłat za budowę przyłączy kanalizacyjnych, na podstawie umowy gminy z zainteresowanym, jest niedopuszczalne.
Takie stanowisko wyraził [b] Sąd Najwyższy w uchwale z 13 września 2007 r. (III CZP 79/07)[/b].
SN stwierdził, że [b]obowiązkiem gminy jest pokrycie kosztów wykonania przyłącza kanalizacyjnego ze środków własnych gminy[/b]. To gmina odpowiada za budowę przyłącza od sieci ulicznej do studzienki kanalizacyjnej na terenie nieruchomości zainteresowanego (art. 7 ust 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym). Również udostępnianie takiego łącza nie może być obciążone dodatkowymi kosztami.
Zgodnie z uchwałą, [b]gmina, zawierając w umowie postanowienia dotyczące pokrycia kosztów przyłącza, narusza zasady ustrojowe samorządu[/b]. Opłaty należne gminie powinny wyniknąć z ustaw lub aktów prawa miejscowego. Umowa jest próbą obejścia ustawy a tym samym bezprawna. Pobrane w tym trybie opłaty są bezpodstawne. Zwrotu opłat można domagać się na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu (art. 405 i 410 kodeksu cywilnego).