Projekt założeń do nowelizacji prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przygotowany przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, przewiduje likwidację decyzji o warunkach zabudowy.
– To był błędny element systemowy, któremu zawsze byliśmy przeciwni – podkreśla Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i przewodniczący Związku Miast Polskich. – Nic dziwnego, że samorządy przyjęły projekt z zadowoleniem. Jest zgodny z postulatami gmin, miast i ich związków.
Trwają konsultacje nad opracowanymi przez ministerstwo założeniami. Swoje uwagi przedstawiło już m.in. Ministerstwo Finansów.
Czy do kasy trafi mniej
– W założeniach nie wskazano, czy nowelizacja będzie wprowadzać nowe definicje takich pojęć jak obiekt budowlany, budynek, budowla czy obiekt liniowy – wyjaśnia Dominik Radziwiłł, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. – Kwestia ta ma duże znaczenie dla nałożenia podatku od nieruchomości, a ewentualne zmiany ustawowych definicji mogłyby oznaczać zmianę przedmiotowego zakresu opodatkowania tą daniną – wyjaśnia. – Zmiany takie mogłyby wpłynąć na wysokość uzyskiwanych przez gminy dochodów z tego źródła.
230 tys. pozwoleń na budowę jest wydawanych w ciągu roku