WSA: nieważna uchwała Rady Warszawy w sprawie przeniesienia Zespołu Szkół nr 28

Nieważna jest uchwała Rady Warszawy w głośnej sprawie przeniesienia zespołu szkół z wyposażeniem, które z braku miejsca trafiło prosto do basenu.

Publikacja: 26.09.2013 08:59

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że radni Warszawy uchwałę o przeniesieniu Zespołu Szkół nr 28  podjęli z rażącym naruszeniem prawa.

O stwierdzenie jej nieważności wystąpiła Beata Zuchalska, matka jednego z uczniów przeniesionych do Technikum Elektrycznego nr 2.

Odmienne oceny

W sądzie panowała zgoda, że sprawa jest ważna społecznie. Potem oceny były już diametrialnie odmienne. Radca prawny Magdalena Fota, reprezentująca prezydenta Warszawy, stwierdziła, że uchwała z 21 lutego 2013 r. była realizowana zgodnie z prawem.

– Zmiany omawiano na sesji Rady Dzielnicy Mokotów i konsultowano z rodzicami. Zespół Szkół nr 28, w skład którego wchodzą Technikum Elektryczne nr 2, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 6 i Szkoła Policealna nr 39, zostały przeniesione z   Mokotowa do Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych na Żoliborz.

–Zmiana siedziby jest dopuszczalna i rada gminy ma prawo ją przeprowadzić. Przeniesienie szkoły nawet do odleglej dzielnicy, nie jest przekształceniem – przekonywała podczas rozprawy.

Krok do likwidacji

Beata Zuchalska uważa, że zmiana siedziby szkoły to krok do jej likwidacji.

– Wszystko odbywało się za naszymi plecami – twierdzi.

Nie pozwolono na utworzenie w Technikum pierwszych klas, a po odejściu w czerwcu klas czwartych  liczba uczniów zmalała z 204 do 140 i pozostało tylko siedmiu nauczycieli.  W niecce nieczynnego basenu Zespołu Szkół Elektronicznych znalazł się cały majątek Technikum: ławki, krzesła, pomoce naukowe, a nawet komputery. Lekcje przedmiotów zawodowych odbywają się w sali gimnastycznej, dostęp do komputerów – trzy godziny raz w tygodniu.

Beata Zuchalska nie rozumie, dlaczego ogranicza się dostęp do szkolnictwa zawodowego, gdy brakuje fachowców. Jej pełnomocnik, adwokat Bartłomiej Popielarski, stwierdził, że nie mamy do czynienia z przeniesieniem szkoły, tylko z istotnym przekształceniem, przy którym powinny być zachowane wszystkie ustawowe procedury, a rodzice zawiadomieni pisemnie.

WSA (sygnatura akt: II SA/Wa 1173/13) stwierdził jednak, że przeniesienie siedziby szkoły nie jest jej przekształceniem ani likwidacją.

– Uchwała narusza jednak porządek prawny – powiedziała sędzia Anna Mierzejewska, uzasadniając wyrok. – Nie jest aktem prawa miejscowego, a artykuły ustawy o systemie oświaty, na które się powołuje, nie mogą być podstawą zmiany siedziby szkoły. Taka zmiana może nastąpić jedynie w powiązaniu z uchwalonym przez radę gminy na podstawie art. 17 ust. 5 ustawy o systemie oświaty planem sieci publicznych szkół ponadpodstawowych. Dopiero ta uchwała jest aktem prawa miejscowego, który podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa.

Wyrok, któremu przysłuchiwała się grupa uczniów Technikum Elektrycznego, jest nieprawomocny. Prezydent Warszawy, reprezentujący m.st. Warszawa, może wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że radni Warszawy uchwałę o przeniesieniu Zespołu Szkół nr 28  podjęli z rażącym naruszeniem prawa.

O stwierdzenie jej nieważności wystąpiła Beata Zuchalska, matka jednego z uczniów przeniesionych do Technikum Elektrycznego nr 2.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie