Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało właśnie do konsultacji zewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli (ma zastąpić [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=60C14B5931EAE11911143F3FBDD096DA?id=162580]dotychczasowe z 6 września 2001 r.[/link]). Chodzi o nagrody za ich osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, przyznawane do 14 października każdego roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Zmienią się kryteria ich przyznawania. Osiągnięcia będą oceniane pod kątem: rozwoju najważniejszych umiejętności uczniów, rozwiązywania ich problemów o charakterze wychowawczym lub socjalnym, działań innowacyjnych, pracy organizacyjnej na rzecz szkoły, współpracy szkoły ze środowiskiem lokalnym lub działań na rzecz oświaty w wymiarze co najmniej regionalnym. Lista wymaganych dokonań jest więc krótsza niż dotychczas i mniej szczegółowa. Ma to pozwolić pełniej docenić pracę nauczycieli w różnych jej aspektach i stworzyć warunki do doceniania ich wartościowych i kreatywnych inicjatyw zawodowych.
Nadal od nauczyciela typowanego do nagrody będzie wymagany minimalny staż pracy, czyli dwa lata. Ponadto musi on mieć wyróżniającą ocenę pracy, czyli najwyższą z określonych w art. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2EE250444C6AAEBA15B67BF2B033BA14?id=182007]Karty nauczyciela[/link].
Podobnie jak obecnie do nagrody kuratora lub ministra będzie typował dyrektor szkoły po zaopiniowaniu wniosku przez radę pedagogiczną, a do nagrody dla dyrektora – organ prowadzący szkołę. Minister będzie mógł przyznać nagrodę z własnej inicjatywy, z pominięciem kuratora i organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
Kandydatów należy zgłaszać do 30 czerwca każdego roku, ale w tym roku – do 15 lipca, już na nowych wnioskach.