Przedszkola, szkoły i placówki publiczne zakładane i prowadzone przez osoby fizyczne prowadzą gospodarkę finansową według zasad określonych przez swoich założycieli. Na prowadzoną działalność takie szkoły otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu jednostki samorządu terytorialnego obowiązanej do prowadzenia odpowiedniego typu i rodzaju szkół, w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w szkołach tego samego typu i rodzaju, prowadzonych przez tę JST.
W przypadku nieprowadzenia przez dany samorząd szkoły tego samego typu i rodzaju podstawą ustalania wysokości dotacji jest kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły publicznej danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.
A zatem dotacja na jednego ucznia obejmuje wydatki bieżące, czyli przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń osób zatrudnionych w danych jednostkach, zakup towarów i usług oraz koszty utrzymania związane z funkcjonowaniem jednostki i realizacją jej zadań statutowych. Wydatki te nie obejmują natomiast majątkowych, które powinny być pokrywane z dochodów własnych tej jednostki.
[i]Podstawa prawna:
– art. 80 ust. 1 i 2[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8F0CCC2BA684207BF8742586185FBD25?id=175841] ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.[/link])[/i]