Tegoroczne wybory do Sejmu i Senatu będą pierwszymi organizowanymi zgodnie z kodeksem wyborczym i wydanymi na jego podstawie przepisami wykonawczymi.
Jedną z nowości jest możliwość utworzenia obwodów do głosowania w domach studenckich bądź ich zespołach. Obwody te tworzy rada gminy (uchwałą) na wniosek wójta zgłoszony po uzyskaniu zgody rektora.
Wójt poinformuje mieszkańców o numerach i granicach obwodów głosowania, w tym o siedzibach komisji dostosowanych dla niepełnosprawnych oraz właściwych do głosowania korespondencyjnego. – Informacja ta powinna być podana do publicznej wiadomości nie tylko w sposób zwyczajowo w danej gminie przyjęty, ale także opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej – mówi Kazimierz W. Czaplicki, kierownik Krajowego Biura Wyborczego.
Nowością jest obowiązek przekazania informacji wyborczych osobom niepełnosprawnym. Wszelkie niezbędne dane przekaże wójt telefonicznie, pisemnie lub przez e-mail, ale nie z urzędu, lecz na wniosek niepełnosprawnego wyborcy.
– Niepełnosprawni będą mogli po raz pierwszy głosować korespondencyjnie – mówi Stefan J. Jaworski, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. – W ten sposób mogą głosować również osoby niewidome. W pakiecie wyborczym dostaną sporządzone w alfabecie Braille'a nakładki na karty do głosowania. Z takich nakładek będą mogli również skorzystać, głosując osobiście, jeśli chęć taką zgłoszą w gminie najpóźniej 14 dni przed dniem wyborów.