Fiskus chce podatku od latarni

Firma, która zapewnia oświetlenie na drodze publicznej, zapłaci daninę od nieruchomości

Publikacja: 18.11.2011 07:04

Wyłączone z opodatkowania podatkiem od nieruchomości są jedynie grunty i budowle po pierwsze zlokali

Wyłączone z opodatkowania podatkiem od nieruchomości są jedynie grunty i budowle po pierwsze zlokalizowane w pasach drogowych dróg publicznych

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek

Tak wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów.

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 24 150 resort wskazuje, że wynika to z art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Stanowi on, że z daniny od nieruchomości zwolnione są drogi publiczne oraz zlokalizowane na nich budowle. Nie dotyczy to jednak dróg i budowli związanych z działalnością gospodarczą, które trzeba opodatkować. Ustawa przewiduje jeden wyjątek: dla budowli wykorzystywanych w eksploatacji autostrad płatnych, których danina nie obejmuje. Przepis w tym kształcie obowiązuje od początku 2007 r.

Przepis bez zmian

Na problem zwrócił uwagę jeden z posłów, który zapytał o powody preferencyjnego traktowania firm zajmujących się eksploatacją autostrad.

Ministerstwo odpowiedziało, że taka konstrukcja przepisów ma związek z realizacją celów publicznych przez te firmy. Nie planuje też żadnych zmian legislacyjnych w tym zakresie. To gmina może zdecydować o obniżeniu stawek dla danego rodzaju działalności.

Jak mówi Maciej Machera, starszy konsultant w PwC, odpowiedź resortu potwierdza, że w obecnym stanie prawnym wyłączone z opodatkowania podatkiem od nieruchomości są jedynie grunty i budowle po pierwsze zlokalizowane w pasach drogowych dróg publicznych, a po drugie niezajęte na prowadzenie innej działalności gospodarczej niż eksploatacja autostrad płatnych.

To złe wieści dla właścicieli latarni oświetlających drogi publiczne, gdyż muszą płacić daninę od wartości latarni. Stawkę, która nie może przekroczyć 2 proc., ustala samorząd lokalny.

W praktyce przepis ten budzi spory, a rozstrzygnięcia sądów administracyjnych są niejednokrotnie sprzeczne. WSA w Łodzi uznał w jednym z wyroków (sygn. I SA/Łd 398/11), że spółka energetyczna musi płacić podatek od posiadanych latarni, gdyż prowadzi działalność gospodarczą. Nie ma znaczenia, że budowle te są wykorzystywane do oświetlenia ulic.

Sąd nie uwzględnił argumentów, że spółka prowadzi działalność na podstawie umów cywilnoprawnych z gminami, czyli podmiotami zobowiązanymi do zapewnienia oświetlenia tych dróg.

W innym wyroku (sygn. I SA /Łd 118/11) ten sam sąd uznał, że firma nie płaci podatku, jeśli daną budowlę można zaliczyć do urządzeń technicznych związanych z prowadzeniem, zabezpieczaniem i obsługą ruchu. Zwolnienie przysługuje nawet wówczas, gdy latarnie stanowią własność przedsiębiorcy.

Wniosek o zwrot

Maciej Machera zwraca uwagę, że o wiele szerszy zakres wyłączenia dróg z podatku od nieruchomości obowiązywał w latach 2004 – 2006.

– W tym okresie wyłączone z opodatkowania były nie tylko drogi publiczne, ale wszystkie drogi, niezależnie od tego, w jakiej działalności gospodarczej były wykorzystywane – mówi Maciej Machera.

Dodaje, że z końcem tego roku upływa termin na składanie wniosków o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2006 r. Oznacza to, że podatnicy, którzy w tym okresie opodatkowywali drogi, mają ostatnią szansę na ubieganie się o zwrot nadpłaconej daniny.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki m.pogroszewska@rp.pl

Opinia

Piotr Kwaśny menedżer w Alma Consulting Group Polska

Omawiany przepis ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jasno wskazuje, że przedsiębiorstwa zapewniające oświetlenie na drogach publicznych muszą zapłacić za posiadane latarnie podatek od nieruchomości. Należy zgodzić się z odpowiedzią ministerstwa, że to nie ono jest właściwe do przyznania tym podmiotom preferencji. Na podstawie art. 5 ust. 4 ustawy rada gminy może różnicować wysokość stawek podatku od budowli, uwzględniając w szczególności rodzaj prowadzonej działalności. Trudno też zgodzić się z twierdzeniem, że jest to nieuzasadniona preferencja dla podmiotów zajmujących się eksploatacją autostrad płatnych.

Czytaj także w serwisach:

Samorząd

»

Zadania

»

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku