Drogi niezaliczane do żadnej kategorii dróg publicznych, w tym drogi wewnętrzne, których właścicielem jest gmina podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości – przypomina resort finansów.
Tak samo, gdy właścicielem nieruchomości jest gmina i nieruchomość ta nie korzysta ze zwolnienia, wyłączenia podatkowego, czyli nie jest zajęta na potrzeby organów jednostek samorządu terytorialnego, ani nie znajduje się w posiadaniu innego podmiotu, gmina jest podatnikiem podatku od nieruchomości od tej nieruchomości. Wynika to z art. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Drogi wewnętrzne
Wyłączeniu z podatku od nieruchomości podlegają grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych w rozumieniu przepisów o drogach publicznych oraz zlokalizowane w nich budowle z wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja autostrad płatnych.
Pojecie drogi publicznej definiuje ustawa z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Droga publiczna jest droga zaliczona do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczegółowych.
Do dróg publicznych zaliczane są drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne.