Jednostki samorządu terytorialnego, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, mogą liczyć na pomoc z budżetu państwa.

Zgodnie z art. 224 ustawy o finansach publicznych jednostce samorządu terytorialnego może być udzielona pożyczka z budżetu państwa, jeżeli realizuje ona postępowanie naprawcze lub przystępuje do jego realizacji.

Organami uprawnionymi do kontroli sytuacji finansowej gmin są regionalne izby obrachunkowe. Jak wynika natomiast z art. 10a ust. 1 ustawy o RIO, w razie potrzeby wykazania organom np. gminy powtarzających się nieprawidłowości lub zagrożenia niewykonania ustawowych zadań, izba przedstawia raport o stanie gospodarki finansowej tej jednostki. Może być on z kolei podstawą do podjęcia przez prezesa Rady Ministrów decyzji o odwołaniu organów gminy.

Tak się zdarzyło np. w Pątnowie, którego dług na koniec 2012 r. przekraczał 66 proc. Pomimo podjęcia przez władze gminy działań naprawczych premier, uznając, że sytuacja w gminie nie rokuje poprawy, zadecydował o wprowadzeniu do Pątnowa zarządu komisarycznego.

Ale ani prawo upadłościowe, ani inne przepisy nie przewidują możliwości ogłoszenia przez JST bankructwa.