Dyrektorzy generalni urzędów domagają się nowelizacji ustawy o służbie cywilnej.  Tak wynika ze sprawozdania szefa służby cywilnej za zeszły rok.  Przytaczane przez  niego rekomendacje zarządzających urzędami najczęściej dotyczą czasu pracy i ocen okresowych. Dyrektorzy postulują wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy członków korpusu służby cywilnej i rozliczanie go w miesiącach, a nie w tygodniach. Apelują też o  dostosowanie okresu rozliczeniowego do unormowań przyjętych w kodeksie pracy, rozszerzenie katalogu dopuszczalnych w służbie cywilnej systemów czasu pracy oraz rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych wynagrodzeniem.

Obecnie za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje tylko czas wolny w tym samym wymiarze. Jak się jednak okazuje, urzędnicy i na taką rekompensatę nie zawsze mogą liczyć. W zeszłym roku w poszczególnych okresach rozliczeniowych rozliczono ich zaledwie 69 proc.

Zarządzający urzędami postulują także uproszczenie zasad sporządzania ocen okresowych. Domagają się m.in. wprowadzenia większej elastyczności w ustalaniu terminu oceny, np. rezygnacji z określania dziennej daty sporządzania oceny, stosowania krótszych, np. rocznych, okresów oceny.

Dyrektorzy chcą także zmienić zasady nawiązywania stosunku pracy członka korpusu służby cywilnej. Domagają się m.in. wprowadzenia możliwości nawiązywania stosunku pracy na czas określony inny niż 12 miesięcy, w szczególności na czas realizacji projektów współfinansowanych ze środków UE lub innych źródeł zagranicznych.

Dyrektorzy domagali się także zwiększenia liczby szkoleń centralnych.