Sejm uchwalił w piątek zmiany w ustawie o Biurze Ochrony Rządu. Nowelizacja określa wymagania oraz zasady postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów na strażników Straży Marszałkowskiej. Do tej pory takie wymagania znajdowały się w przepisach niższej rangi, tj. w zarządzeniach.
Teraz w ustawie zapisano m.in., że strażnikiem może być osoba posiadająca co najmniej średnie wykształcenie, czystą kartotekę karną (chodzi o niekaranie za popełnienie przestępstwa), dopuszczona do posiadania broni palnej i mająca uregulowany stosunek do służby wojskowej. Na tym nie koniec. Kandydat do służby w tej formacji musi się także cieszyć nieposzlakowaną opinią.
Kandydaci do służby będą poddawani testom sprawdzającym ich predyspozycje. Każdy przejdzie też obowiązkowo badania psychologiczne. Koszty jednych i drugich poniesie Kancelaria Sejmu. Szczegóły badań i testów oraz jednostki uprawnione do ich przeprowadzania ustali niebawem minister spraw wewnętrznych.
Na mocy nowych przepisów marszałek Sejmu będzie mógł zarządzeniem nadać Straży Marszałkowskiej sztandar oraz określić jego wzór. Sztandar dostanie także Biuro Ochrony Rządu.
etap legislacyjny: trafi do Senatu