Zasady ustalania uprawnień oraz wypłaty świadczeń chorobowych reguluje [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.[/mail]). W jaki sposób ustalać podstawę wymiaru zasiłków przysługujących ubezpieczonym będącym pracownikami, określa rozdział 8 ustawy (art. 36 – 47).

Dodatek zadaniowy można przyznać urzędnikowi korpusu służby cywilnej za wykonywanie dodatkowych, powierzonych mu przez pracodawcę zadań, na okres wykonywania tych zadań. Tak wynika z art. 58 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183392]ustawy z 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej (DzU nr 170, poz. 1218, ze zm.)[/mail]. Ten przepis nie zawiera żadnych postanowień o możliwości wypłacania dodatku zadaniowego obok zasiłku chorobowego.

[b]Ponieważ dodatek zadaniowy nie jest wypłacany pracownikowi w okresie jego choroby, to w zasadzie powinien być uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłków chorobowych.[/b] Należy jednak pamiętać o tym, że składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego po tym terminie. Wynika to z art. 41 ust. 2 ustawy chorobowej. [b]Jeżeli więc dodatek zadaniowy przysługuje urzędnikowi tylko do określonego terminu, to nie da rady go uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego po tym terminie.[/b]

[i] Autorka jest radcą prawny w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej[/i]