Płace w sektorze publicznym powinny podążać za rynkiem

Zbigniew Dudziński, ekspert ds. wynagrodzeń Hay Group

Publikacja: 07.07.2010 02:17

Płace w sektorze publicznym powinny podążać za rynkiem

Foto: Rzeczpospolita

[b]Rz: Według naszych obliczeń średnie płace urzędników ministerstw wzrosły w zeszłym roku o 11 proc. To chyba sporo jak na czasy kryzysu?[/b]

Zbigniew Dudziński: Jeśli to były proste podwyżki płac dla tych samych ludzi, pracujących w tych samych warunkach i robiących to samo co wcześniej, to nie jest dobrze. Tym bardziej że na całym świecie mamy falę zamrażania albo wręcz obniżania wynagrodzeń w administracji. Co innego, jeśli z tym wzrostem wynagrodzeń była związana istotna zmiana polityki zarządzania pracownikami i restrukturyzacja. W co jednak wątpię, bo przy takich podwyżkach zmiana musiałaby być naprawdę duża, więc byśmy raczej o niej słyszeli.

[b]Porównując zarobki urzędników ze średnią płacą w gospodarce, sytuacja w ministerstwach wygląda jeszcze lepiej...[/b]

Istotna jest struktura zatrudnienia i porównanie wynagrodzeń na tych samych poziomach hierarchicznych. W prywatnych firmach są bardzo duże różnice w zarobkach na najniższych i na najwyższych stanowiskach, podczas gdy w ministerstwach te różnice są stosunkowo niewielkie, dlatego porównanie poprzez średnią z biznesem prowadzi do absurdu. Inną kwestią jest, że jeszcze przed ostatnim wzrostem wynagrodzeń w ministerstwach na najniższych stanowiskach płaciło się powyżej średniej rynkowej dla tego typu stanowisk, a z kolei ludzie na najwyższych stanowiskach dostawali jedną piątą czy jedną szóstą tego co w firmach przy porównywalnej odpowiedzialności. To powodowało odpływ specjalistów.

[b]Czy więc mamy podnosić płace urzędników?[/b]

To też do niczego nie prowadzi, jeśli jest to tylko dorzucanie pieniędzy tym samym ludziom, przy tych samych wymaganiach. Jeśli chcemy inwestować w kadry w administracji, to trzeba wprowadzać całe pakiety kompleksowych zmian, począwszy od rekrutacji, rozwoju. Przecież ten sam urzędnik, pracujący w tych samych warunkach odpowiedzialności, jeśli podwyższymy mu zarobki o 50 proc., nie będzie pracował o 50 proc. lepiej i wydajniej.

[b]A jak wyglądamy na tle Europy?[/b]

Jeśli idzie o wynagrodzenia pieniężne, obowiązuje zasada, że urzędnicy nie mogą zarabiać powyżej rynku, ale nie powinni też zarabiać mniej – sektor publiczny podąża za rynkiem, nigdy go nie wyprzedza. Jeśli chcemy dobrego państwa, musimy dobrze płacić, ale to nie oznacza wysoko.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem