Do konsultacji trafił właśnie projekt rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie uprawnień szczególnych przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej.
Za prawidłowe i skuteczne wykonywanie funkcji organu egzekucyjnego oraz kierowanie komórką egzekucyjną urzędu skarbowego przyznawane ma być ryczałtowe wynagrodzenie. Zmienią się też stawki wynagrodzeń prowizyjnych. Na przykład z 3,08 proc. do 4 proc. ma wzrosnąć prowizja od ściągniętych należności pieniężnych wraz z pobranymi od nich odsetkami za zwłokę, kosztami egzekucyjnymi, a nawet kosztami upomnienia (co będzie nowością), jeżeli zostały uzyskane z egzekucji z weksla czy z autorskich praw majątkowych i praw pokrewnych. Przede wszystkim jednak rozporządzenie rozszerza krąg uprawnionych do otrzymania wynagrodzenia prowizyjnego na wszystkich członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w komórkach egzekucyjnych.
Wynagrodzenie ryczałtowe i prowizyjne nie będzie mogło przekroczyć dwukrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego dla stanowisk urzędniczych.
Szef rządu chce też wprowadzić nagrody kwartalne dla komornika skarbowego, egzekutora lub innego członka korpusu służby cywilnej zatrudnionego w komórce egzekucyjnej za „wykonywanie zadań i czynności w zakresie egzekucji administracyjnej". Taka nagroda kwartalna będzie mogła być przyznawana również zatrudnionemu w komórce rachunkowości podatkowej, czyli zajmującemu się wystawianiem tytułów wykonawczych.
Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe