Nagroda jubileuszowa jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym przysługującym wszystkim pracującym w tzw. budżetówce. Wypłaca się ją niezwłocznie po nabyciu do niej prawa, czyli po osiągnięciu przez osobę zatrudnioną wymaganych lat pracy. Zarówno prawo do niej, jak i jej wysokość zależą bowiem wyłącznie od stażu pracy. Zasady jego ustalania nie są jednak wszędzie jednakowe. A to w przypadku przejścia z jednej instytucji do drugiej dla osoby zmieniającej pracodawcę oznaczać może nagły wzrost lub obniżenie posiadanego przez nią stażu pracy. Każda z pragmatyk służbowych ustala go bowiem po swojemu.
W rezultacie wcale nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy ta sama osoba nabywa prawo do nagrody określonego stopnia dwa razy. Zawsze wtedy pojawia się pytanie: czy w takiej sytuacji nagroda powinna być ponownie wypłacona, czy też można przyjąć, że jej wcześniejsza wypłata w innej instytucji zwalnia kolejną z tego obowiązku. Żaden przepis tego bowiem nie reguluje. Kłopot pojawia się zwykle przy przejściu ze służby mundurowej, np. policji, do urzędu podlegającego ustawie o służbie cywilnej czy też z tego ostatniego do instytucji, w której zatrudnienie odbywa się na podstawie ustawy o pracownikach urzędów państwowych.
Zatrudnienie w PZPR
Do stażu pracy, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej w służbie cywilnej, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, ale z jednym wyjątkiem. W przypadku ustalania uprawnień członka korpusu służby cywilnej do tej nagrody do stażu pracy nie wlicza się okresów zatrudnienia w partii komunistycznej (Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej), jak również w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ustawy z 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów. Stanowi tak art. 91 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej.
Każdy pracodawca zobowiązany jest samodzielnie ustalić uprawnienia zatrudnionych u siebie pracowników
Nie każda jednak pragmatyka służbowa takie obostrzenia przewiduje. Wymienione wcześniej okresy zatrudnienia wyłączone ze stażu w służbie cywilnej, w stażu ustalanym przez służby mundurowe są uwzględniane bez żadnych ograniczeń. Jeśli zatem funkcjonariusz np. policji lub straży granicznej po odejściu ze służby zatrudni się w służbie cywilnej, może ponownie nabyć prawo do nagrody jubileuszowej za okres, za jaki ta nagroda została mu wypłacona, gdy pełnił jeszcze służbę.