Reklama
Rozwiń

Prof. Wyrzykowski chwali ruch Sądu Najwyższego ws. pytań do TSUE

Sąd Najwyższy bardzo trafnie i udatnie z punktu widzenia sztuki prawniczej - tu pełen szacunek - zastosował art. 775 KPC, który nie precyzuje, jakie środki zabezpieczające sąd może zastosować - powiedział w wywiadzie dla portalu Onet.pl prof. Mirosław Wyrzykowski.

Aktualizacja: 06.08.2018 12:27 Publikacja: 06.08.2018 12:21

Prof. Wyrzykowski chwali ruch Sądu Najwyższego ws. pytań do TSUE

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

mat

W czwartek Sąd Najwyższy u postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniami prejudycjalnymi dotyczącymi zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

Magda Gałczyńska, Onet: Z jednej strony mamy Sąd Najwyższy, który przekonuje, że nie miał wyjścia i musiał zadać TSUE pytania prejudycjalne oraz zawiesić stosowanie trzech przepisów ustawy o tymże sądzie. Musiał, bo nie mógł dopuścić do potencjalnie destrukcyjnej prawnie sytuacji, gdy w Polsce obowiązuje prawo niezgodne z prawem unijnym. Ale z drugiej strony, mamy głosy Kancelarii Prezydenta, strony rządowej czy prezes Trybunału Konstytucyjnego, przekonujące, że SN zadziałał wbrew prawu, bez podstawy prawnej, że naruszył przepisy, że to "rokosz"... To jak to jest? Czy SN mógł te przepisy zawiesić, czy nie?

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono