Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS broni sędziów, którzy muszą się tłumaczyć z telewizyjnych opinii

Trójka warszawskich sędziów ma się wytłumaczyć z telewizyjnych opinii.

Aktualizacja: 20.06.2019 14:55 Publikacja: 20.06.2019 07:30

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS broni sędziów, którzy muszą się tłumaczyć z telewizyjnych opinii

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodkowski

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS wyraża sprzeciw wobec działań podjętych przez rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasotę w stosunku do sędziów Marka Celeja, Piotra Gąciarka i Małgorzaty Kluziak w związku z ich wypowiedziami wyemitowanymi w programie telewizyjnym „Czarno na białym". Dotyczyły one funkcjonowania Sądu Okręgowego w Warszawie i sposobu wykonywania obowiązków przez wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie Dariusza Drajewicza.

– Prawo do wolności wypowiedzi i publicznego wyrażania poglądów zagwarantowane w Konstytucji RP jest jednym z fundamentów demokratycznego państwa – czytamy w stanowisku Komitetu.

Czytaj także: Wolność słowa: co się dzieje z naszą demokracją

Sędziowie, podobnie jak inni obywatele, mogą i powinni z tego prawa korzystać, informując opinię publiczną o tych aspektach organizacji pracy i sposobu zarządzania sądem, które godzą w prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a w konsekwencji prawo obywateli do sprawnego rozpoznawania ich spraw.

Sędziowie, występując w lutym br. w telewizyjnym programie „Czarno na białym", wyrazili poglądy zbieżne z treścią wcześniejszych krytycznych uchwał organów samorządu sędziowskiego, dotyczących tych samych kwestii i braku reakcji władzy wykonawczej na sytuację w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Komitet wyraził zaniepokojenie, że rzecznik dyscyplinarny podjął czynności wobec osób, które poinformowały opinię publiczną o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu sądu, a nie zmierzał do należytego i transparentnego zbadania i wyjaśnienia okoliczności sprawy opisanej w programie telewizyjnym z udziałem sędziów.

Komitet Obrony Sprawiedliwości wzywa więc rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych do zaprzestania działań zmierzających do ograniczenia wolności wypowiedzi sędziów poprzez inicjowanie w stosunku do nich czynności dyscyplinarnych w związku z wyrażanymi przez nich poglądami dotyczącymi funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Sędzia Dariusz Drajewicz jest wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie oraz członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr