Świadkowie muszą dopłacać do procesów

Świadkowie skarżą się, że muszą „dopłacać” do procesów, w których nie mają żadnego interesu prawnego. Nad nowymi przepisami pracują senatorowie

Publikacja: 30.05.2012 11:39

Koszty stawiennictwa świadka są zwracane tylko do ustalonej w przepisach wysokości

Koszty stawiennictwa świadka są zwracane tylko do ustalonej w przepisach wysokości

Foto: www.sxc.hu

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi osób wzywanych do sądu w charakterze świadków, które czują się pokrzywdzone wysokością kwoty, która jest im zwracana za stawienie się w sądzie.

Obecne regulacje opierają się na zasadzie, że koszty stawiennictwa świadka są zwracane do ustalonej przez ustawę wysokości. RPO zwraca uwagę, iż taki stan prawny powoduje, że w wielu wypadkach kwota zwracana świadkowi nie stanowi właściwego ekwiwalentu za utracony przez niego w danym dniu zarobek. Wpływa to na niezadowolenie świadków, którzy nie rozumieją dlaczego powinni „dopłacać" do procesu, który nie dotyczy ich praw i obowiązków.

Warto wspomnieć, iż osoba wezwana do stawienia się w sądzie w charakterze świadka, która uchyla się od tego obowiązku naraża się na sankcje w postaci grzywny, przymusowego doprowadzenia, a nawet kary aresztu.

RPO proponuje rozważenie, czy bardziej racjonalnym punktem odniesienia dla określenia wysokości zwrotu kosztów stawiennictwa świadka nie powinna być np. kwota przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim. „Jest to wskaźnik stosowany przez ustawodawcę dla określenia wielu kwot, które powinny pozostawać w relacji z wynagrodzeniem pracowniczym" – wskazuje Rzecznik.

Przypomnijmy, iż w marcu 2011 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z Konstytucją jednego z przepisów dekretu z 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym, który stanowił do tej pory podstawę prawną do wyliczania zwrotów przyznawanych świadkom.

Nad nowelizacją, która całościowo ureguluje zasady decydowania przez sądy karne, cywilne i administracyjne o zwrocie poniesionych przez świadków kosztów udziału w procesie lub śledztwie należności pracuje obecnie Senat. Za stawiennictwo w sądzie świadkom miałby przysługiwać zwrot utraconego tego dnia zarobku. Projekt przewiduje dla spraw karnych takie same rozwiązania, jak w procesach cywilnych. Suma byłaby ustalana według zasad naliczania ekwiwalentu za urlop. Nie mogłyby to jednak być kwoty nieograniczone. Górną granicą byłaby kwota stanowiąca 4,6 proc. wynagrodzenia kadry kierowniczej przedsiębiorstw państwowych, której wysokość - ustaloną według odrębnych zasad - określa co roku ustawa budżetowa.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo