Przedawnienie przed e-sądem

Krytycy e-sądu najczęściej zarzucają, że wydawane przez niego nakazy zapłaty dotyczą roszczeń już przedawnionych.

Publikacja: 29.12.2012 13:20

Adwokaci i radcy muszą uważać, co zamieszczają na swoich stronach internetowych.

Adwokaci i radcy muszą uważać, co zamieszczają na swoich stronach internetowych.

Foto: www.sxc.hu

Skorzystanie z tego argumentu jest proste,   sąd  jednak  może go uwzględnić tylko wtedy, gdy pozwany go podniesie. Jak to zrobić?

W nakazie zapłaty  e-sąd, tj. Sąd Rejonowy  Lublin-Zachód w Lublinie, VI Wydział Cywilny, nakazuje pozwanemu w ciągu dwóch tygodni od doręczenia nakazu spłacić dług wraz z kosztami procesu albo w tym terminie wnieść sprzeciw do tego sądu. Nakaz przychodzi zwykłą pocztą.

Elektroniczny nakaz zapłaty jest doręczany pozwanemu wraz z pozwem i pouczeniem, jak składać sprzeciw. Jest w nim zawarty także kod, dzięki któremu pozwany, jeśli tego chce, może założyć sobie konto w e-sądzie i złożyć sprzeciw drogą elektroniczną.

Sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uzasadnienia ani przedstawienia dowodów, a w razie prawidłowego (i w terminie) wniesienia go nakaz zapłaty traci moc  w całości, a sąd przekazuje sprawę do zwykłego sądu. Najczęściej będzie to sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Najbardziej typową formą sprzeciwu jest forma pisemna i wysłanie go pocztą. Przy ustalaniu terminu liczy się data stempla pocztowego.

Jeśli roszczenie się przedawniło, to jest  właśnie odpowiedni moment, żeby to zaznaczyć w sprzeciwie, przy tym nie jest do tego wymagana jakaś specjalna formuła. Dodajmy jednak, że różne roszczenia przedawniają się po upływie różnych terminów; okresowe, np. czynsz – po trzech latach, a np. z umowy o dzieło – po dwóch. Najdłuższy okres przedawnienia to dziesięć lat.

Sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uzasadnienia ani dowodów

– Nawet jeśli pozwany nie ma pewności, czy żądana od niego zapłata przedawniła się czy jeszcze nie, niczym nie ryzykuje, jeśli podniesie zarzut przedawnienia – wskazuje Marcin Łochowski, sędzia cywilny z Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

Doradza jednak, żeby wskazać już w sprzeciwie, od kiedy biegnie przedawnienie i dowody na tę okoliczność.

Chodzi o to, że zgodnie z art. 207 § 6 kodeksu postępowania cywilnego sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pierwszym piśmie procesowym bez swej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy. Uwzględnienie przedawnienia w tym wypadku  zależy od sędziego.

Sprzeciw w postępowaniu upominawczym, także w e-sądzie, nie wymaga opłaty, w razie przegranej pozwany będzie musiał jednak zwrócić powodowi koszty procesu.

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku