Od 1 stycznia 2013 r. w całej Polsce zostanie zlikwidowanych prawie 80 spośród 311 sądów rejonowych. W związku z reorganizacją konieczne było przeniesienie na inne miejsce służbowe 545 sędziów.
– Wszystkie decyzje zostały już wydane – zapewnia „Rz" Patrycja Loose, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. I informuje, że na koniec roku 77 sędziów złożyło wnioski o przeniesienie w stan spoczynku – we wszystkich wypadkach Jarosław Gowin odmówił. Spośród pół tysiąca tych, którzy dostali decyzje o przeniesieniu do orzekania w innym sądzie, 76 odwołało się do Sądu Najwyższego.
– Obecnie minister wystąpił do prezesów sądów okręgowych o przedstawienie akt osobowych sędziów, którzy złożyli odwołania od decyzji o przeniesieniu – dodaje Loose. Minister przygotowuje też dla Sądu Najwyższego własne stanowisko do każdego ze złożonych odwołań.
Co się zmieni
Rozporządzenie w sprawie sądów rejonowych Jarosław Gowin podpisał na początku października. Po zmianach sądy rejonowe, w których jest do dziewięciu etatów sędziowskich łącznie, zostaną przekształcone w wydziały zamiejscowe – cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych – sąsiednich (większych) sądów rejonowych.
Zmienią się pieczęcie i tablice na budynkach sądów, które od 1 stycznia staną się wydziałami zamiejscowymi innego sądu rejonowego.