Nowe, szczegółowe zasady prowadzenia gospodarki finansowej i działalności inwestycyjnej sądów powszechnych ustalił minister sprawiedliwości. Od początku roku finansami w sądzie zarządzi i odpowiada za nie dyrektor powołany przez ministra.
Nie bez znaczenia przy wyborze konkretnej osoby jest zdanie prezesa. To on przedstawia ministrowi sprawiedliwości kandydata do objęcia stanowiska, który został wyłoniony w drodze konkursu i zajął w nim pierwsze miejsce. Minister może też powołać zastępcę dyrektora sądu, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy, np. sąd jest duży i poważnie obciążony.
Środki pieniężne na wydatki sądownictwa, w tym również na finansowanie inwestycji, są przekazywane na rachunek bieżący wydatków ministra sprawiedliwości poprzez obciążenie centralnego rachunku.
Dysponent części budżetowej opracowuje i przekazuje ministrowi finansów projekt dochodów i wydatków sądów na rok następny, żeby został włączony do ustawy budżetowej. Wcześniejsza rezerwacja najpotrzebniejszych środków na konkretne cele zwiększa prawdopodobieństwo ich przyznania.
Podstawa prawna: rozporządzenie z 19 grudnia 2012 r. DzU z 26 grudnia, poz. 1467