RPO upomina się o wyjaśnienia od premiera ws. postanowień TSUE o Izbie Dyscyplinarnej SN

Wątpliwości Adama Bodnara co do naruszenia postanowień TSUE miał rozwiać minister sprawiedliwości. Nie zrobił tego.

Aktualizacja: 21.08.2020 12:38 Publikacja: 21.08.2020 07:30

Adam Bodnar

Adam Bodnar

Foto: tv.rp.pl

Adam Bodnar pisze do Mateusza Morawieckiego w kwestii braku wyjaśnień rządu w sprawie naruszania postanowień TSUE przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

– Mimo postanowienia TSUE o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej SN nadal są w niej wyznaczane sprawy o uchylenie immunitetu sędziów – przypomina premierowi RPO. Tymczasem, jak twierdzi, niezastosowanie się do środków zabezpieczających Trybunału może oznaczać dla Polski karę pieniężną i dalsze podważenie zaufania do polskiego sądownictwa.

W czym rzecz?

Czytaj także: TSUE ratuje sędziów, nie topi Izby Dysycplinarnej

Rzecznik czeka na odpowiedź premiera Mateusza Morawieckiego od 4 czerwca.

Reklama
Reklama

4 czerwca 2020 r. Adam Bodnar zwrócił się do premiera w sprawie kontynuowania działalności orzeczniczej przez Izbę Dyscyplinarną SN. Merytorycznej odpowiedzi nie ma, mimo że premier wydał taką dyspozycję ministrowi sprawiedliwości. Dlatego rzecznik zwraca się do Mateusza Morawieckiego ponownie. Wyjaśnia mu też, że pismo z 17 lipca 2020 r., podpisane przez wiceministra sprawiedliwości Annę Dalkowską, choć w pierwszym zdaniu sugerujące udzielenie wyjaśnień, żadnych wyjaśnień niestety nie zawiera. Wiceminister skupia się natomiast na kwestionowaniu ustawowych uprawnień RPO, w tym do żądania złożenia wyjaśnień od organów administracji publicznej.

Adam Bodnar w tej sprawie jest zupełnie innego zdania. Przypomina, że prowadzi wiele spraw o charakterze generalnym, w których nie ma potrzeby precyzyjnego wskazywania ani nawet identyfikowania indywidualnych osób dotkniętych ewentualnym naruszeniem praw jednostek.

– Z natury rzeczy sprawy generalne mogą bowiem dotykać szerszego kręgu osób, także tych, które dopiero w przyszłości mogą ucierpieć w związku z naruszeniami przysługujących im praw i wolności – pisze RPO w wystąpieniu do premiera.

I taka właśnie sytuacja dotyczy, jego zdaniem, funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wszelkie czynności i orzeczenia tej izby obarczone są wadą prawną – uważa Adam Bodnar.

Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama