MEDEL wzywa Komisję Europejską do działania po uchyleniu immunitetu sędzi Morawiec

W związku z uchyleniem immunitetu sędzi Beaty Morawiec, międzynarodowa organizacja sędziów MEDEL wzywa do działania Komisję Europejską.

Publikacja: 13.10.2020 16:55

Beata Morawiec

Beata Morawiec

Foto: materiały prasowe

Przypomnijmy, iż Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego po dziesięciu godzinach orzekania uchyliła w poniedziałek tuż przed godziną 22. immunitet krakowskiej sędzi Beacie Morawiec. Podjęto też decyzję o zastosowaniu środków dyscyplinarnych w postaci zawieszenia oraz ograniczenia wynagrodzenia o 50 proc. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Czytaj także:

Immunitet sędzi Morawiec uchylony przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego

Pozór orzeczenia, vendetta Ziobry - Iustitia broni Morawiec

Zdaniem międzynarodowej organizacji sędziów MEDEL stanowi to "oczywiste złamanie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 8 kwietnia 2020 r., zgodnie z którym Izba Dyscyplinarna nie powinna podejmować żadnych działań dyscyplinarnych w odniesieniu do sędziów".

- Mając na uwadze orzeczenie Trybunału, MEDEL nie uznaje decyzji Izby Dyscyplinarnej, uważa sędzię Beatę Morawiec za aktywnego sędziego, wyrażając przy tym dla niej pełne wsparcie i solidarność - podkreślono w stanowisku.

Jednocześnie zdaniem stowarzyszenia, "to bezprawne działanie Izby Dyscyplinarnej musi spowodować natychmiastową reakcję ze strony Komisji Europejskiej – strażnika Traktatów Europejskich – na podstawie art. 260 (2) TFUE". - Czas na wyrażanie zaniepokojenia już minął – wszelkie czerwone linie zostały już przekroczone. Nie możemy dalej biernie spoglądać na upadek europejskiego systemu prawnego - głosi stanowisko.

Przypomnijmy, iż o uchylenie immunitetu sędzi zwróciła się prokuratura. Zgodnie z ustaleniami śledczych sędzia Morawiec przyjęła wynagrodzenie za pracę na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie, której nie wykonała i nie miała wykonać.

Datowana na 11 lutego 2013 r. umowa na przygotowanie opracowania „Windykacja należności sądowych w aspekcie wydziału karnego" miała charakter fikcyjny. Służyła ukryciu wyprowadzenia środków Skarbu Państwa – napisano w komunikacie.

Umowa, według Prokuratury Krajowej, została podpisana w porozumieniu z ówczesnym dyrektorem Sądu Apelacyjnego w Krakowie i za zgodą ówczesnego prezesa tego sądu. Opracowanie dla sądu, które było przedmiotem umowy, nigdy nie powstało. Prokuratura chce postawić sędzi zarzuty przywłaszczenia środków publicznych i działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a także naruszenia uprawnień jako funkcjonariusza publicznego i przyjęcia korzyści majątkowej w związku z jednym z wyroków wydanych przez skład orzekający pod przewodnictwem Morawiec.

Sędzia Morawiec w rozmowie z „Rzeczpospolitą" już kilka tygodni temu zaprzeczyła zarzutom prokuratury. Zapewniała, że wszyscy wiedzą, iż ta umowa została wykonana na rzecz sądu, a nie żadnej firmy zewnętrznej. Więc nie ma mowy o wyprowadzaniu pieniędzy z sądów, bo wszystko działo się w strukturach sądu, a poza tym zostało zlecone przez przełożonego, czyli prezesa sądu, w 2013 r.

Sędzia Morawiec była prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie w latach 2015–2017. Została odwołana przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. W styczniu 2018 r. wniosła cywilny pozew przeciw ministrowi, w którym domagała się oficjalnych przeprosin na konferencji prasowej i finansowego zadośćuczynienia w kwocie 12 tys. zł, które minister miał wpłacić na fundację Dom Sędziego Seniora. Odwołując sędzię Morawiec z funkcji, Zbigniew Ziobro miał – według pozywającej – podać niezwiązane w żaden sposób z osobą prezes informacje o działaniach w śledztwie dotyczącym korupcji w krakowskich sądach.

Przypomnijmy, iż Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego po dziesięciu godzinach orzekania uchyliła w poniedziałek tuż przed godziną 22. immunitet krakowskiej sędzi Beacie Morawiec. Podjęto też decyzję o zastosowaniu środków dyscyplinarnych w postaci zawieszenia oraz ograniczenia wynagrodzenia o 50 proc. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Czytaj także:

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego