Sędzia Igor Tuleya jest szeroko znany, prowadził kilka głośnych spraw sądowych, uczestniczy w działań stowarzyszeń sędziowskich, wielokrotnie publicznie krytykował zmiany w systemie sądowym, wskazywał na zagrożenie niezawisłości sędziowskiej i naruszania zasady podziału władz.
Wobec sędziego wszczęto wiele postępowań dyscyplinarnych lub poprzedzających je czynności wyjaśniających, jedna z nich dotyczyła wydania decyzji nakazującej prokuraturze dalsze prowadzenie śledztwa dotyczącego nadużycia uprawnień funkcjonariuszy publicznych w czasie głosowania w Sejmie w grudniu 2016 r. ustawy budżetowej. Tej sprawy dotyczy także wniosek Prokuratury Krajowej do Izby Dyscyplinarnej SN o uchylenie immunitetu.
Czytaj też: Skarga sędziego Tulei na Polskę zostanie rozpatrzona przez Trybunał Praw Człowieka
Tuleya skarży Polskę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu, gdyż uważa, że siedem postępowań wszczętych wobec niego przez rzeczników dyscyplinarnych naruszyło jego dobre imię i prywatność oraz reputację sędziego. We wrześniu ETPCz zawiadomił polski rząd o przyjęciu sprawy Tuleya przeciwko Polsce do rozpatrzenia.
W swoim stanowisku RPO Adam Bodnar odniósł się do konwencyjnych gwarancji niezawisłości sędziowskiej, ochrony życia prywatnego i reputacji sędziego, a także wolności słowa, do korzystania z której uprawnieni są również sędziowie.