Sąd Apelacyjny we Wrocławiu ma nowego prezesa

Minister Sprawiedliwości powołał Jacka Gołaczyńskiego, sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, do pełnienia funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, na okres sześciu lat. Akt powołania został podpisany 15 listopada 2024 r.

Publikacja: 15.11.2024 19:58

Jacek Gołaczyński jeszcze jako wiceprezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu

Jacek Gołaczyński jeszcze jako wiceprezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu

Foto: PAP/Krzysztof Świderski

dgk

Jak czytamy na stronie resortu sprawiedliwości, Jacek Gołaczyński jest sędzią od 20 października 1994 r. Do 1998 r. orzekał w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabryczna we Wrocławiu.  Od 1 lutego 1998 r. do 30 kwietnia 1999 r. był delegowany do pełnienia obowiązków w Ministerstwie Sprawiedliwości, a od 17 września 1998 r. do 20 kwietnia 1999 r. był delegowany również do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Wojewódzkiego w Warszawie (następnie Sądu Okręgowego w Warszawie) w wymiarze jednej sesji w miesiącu.

Od 15 lutego 2000 r. sędzia Gołaczyński był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Na podstawie postanowienia Prezydenta RP z 30 maja 2001 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. W okresie od 1 do 31 marca 2002 r. był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w II Wydziale Cywilnym, a od 3 sierpnia 2002 r. do 31 grudnia 2002 r. delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym – Ośrodku Zamiejscowym we Wrocławiu. Z dniem 12 lipca 2004 r. powołany na wiceprezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu. W 2010 r. został mianowany profesorem zwyczajnym nauk prawnych.

Czytaj więcej

Bodnar powołał neosędziego na prezesa sądu, a dzień później zmienił decyzję

Na podstawie postanowienia Prezydenta RP z 18 marca 2010 r. Jacek Gołaczyński został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Z dniem 3 lutego 2012 r. powołany na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przez Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej. Funkcję pełnił do 30 września 2013 r. 

Na podstawie zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z  15 lipca 2011 r. powołany na Koordynatora Krajowego ds. koordynacji wdrożeń systemów informatycznych w sądach powszechnych w zakresie wprowadzania projektu informatycznego systemu rejestracji przebiegu rozpraw sądowych. Z dniem 26 września 2013 r. powołany na Pełnomocnika Ministra Sprawiedliwości – Koordynatora Krajowego ds. wdrożeń systemów teleinformatycznych w sądach powszechnych, funkcję pełnił do 6 czerwca 2016 r. Z dniem 1 października 2013 r. powołany do pełnienia funkcji wiceprezesa Sądu Apelacyjnego. Funkcję pełnił do 9 listopada 2017 r.

W latach 2011-2015 Jacek Gołaczyński pełnił funkcję podsekretarza stanu i pełnomocnika Ministra Sprawiedliwości w zakresie informatyzacji sądów powszechnych wdrożył protokół elektroniczny w sądach cywilnych i wykroczeniowych, system do wideokonferencji. Zajmował się też wdrożeniem Portalu Informacyjnego oraz doprowadził do utworzenia m.in. Centrum Kompetencji i Informatyzacji Sądownictwa zlokalizowanego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Był inicjatorem i współautorem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z 2015 r., która wprowadziła większość przepisów dotyczących informatyzacji postępowania cywilnego rozpoznawczego i egzekucyjnego. Inicjował także nowelizacje kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece w zakresie wprowadzenia elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego. Jest autorem wielu publikacji z zakresu informatyzacji sądownictwa.

Sądy i trybunały
Ostatnia sprawa Przyłębskiej. Będzie sądzić ws. wniosku prezydenta
Praca, Emerytury i renty
Coraz dłuższe L4, w tym z powodów psychicznych. Znamy najnowsze dane
Prawo na świecie
Jest wyrok sądu ws. Romana Polańskiego i brytyjskiej aktorki
Praca, Emerytury i renty
Trzy zmiany w harmonogramie wypłat 800 plus w grudniu. Nowe terminy
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
W sądzie i w urzędzie
Resort Bodnara ma pomysł na sądowe spory frankowiczów. Oto, co się zmieni
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką