Prezydencka minister o projekcie Bodnara: kryterium niezgodne z konstytucją

Kryterium podziału sędziów ze względu na datę powołania jest niezgodne z konstytucją - uważa prezydencka minister Małgorzata Paprocka, która odniosła się do rządowego projektu zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Publikacja: 23.02.2024 12:17

Małgorzata Paprocka

Małgorzata Paprocka

Foto: mat. pras.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przygotowany przez resort sprawiedliwości.

Zgodnie z przyjętym projektem do składu Rady sędziowie będą wybierani przez sędziów, w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym. 15 sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa będzie wybieranych przez wszystkich polskich sędziów, a nie – jak do tej pory – przez Sejm.

W dniu ogłoszenia wyników wyborów ustać ma działalność w Krajowej Radzie Sądownictwa dotychczasowych osób zasiadających w Radzie (starych sędziów – członków Rady).

Projekt przewiduje, że do Rady nie będą mogli kandydować nowi sędziowie — powołani przy udziale obecnej KRS. Jak pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej”, przewidziano jednak pewną furtkę dla tych, którzy awansowali przy udziale obecnej KRS, ale wrócili do poprzedniego sądu – na poprzedni, niższy wakat za swoją zgodą. Chodzi na przykład o kazus sędzi Anny Kalbarczyk.

Czytaj więcej

Rząd Tuska chce przywrócić praworządność. Przyjęto projekt ważnej ustawy

Do przyjętego przez rząd projektu odniosła się w piątek w TVP Info prezydencka minister Małgorzata Paprocka. Zaznaczyła, że "dziś jest stanowczo za wcześniej, aby mówić o decyzji prezydenta" w sprawie ustawy. - To, co budzi największe wątpliwości konstytucyjne, to podział sędziów ze względu na datę powołania, co do możliwości wyboru do KRS-u. Jeżeli tą datą ma być rok 2018, to pada podstawowe pytanie, jakie jest uzasadnienie prawne i konstytucyjne dla takich rozwiązań - powiedziała.

Paprocka przypomniała, że „nigdy nie mieliśmy od 1989 roku próby wyłączenia jakichkolwiek sędziów z możliwości kandydowania do KRS-u. Jak myślimy o latach 90., o początku lat dwutysięcznych — mieliśmy sędziów tajnych współpracowników, mieliśmy sędziów orzekających w stanie wojennym, nie było jakikolwiek prób wyłączenia”.

"Dziś mamy tylko i wyłącznie kryterium daty powołania, ono jest delikatnie mówiąc mało przekonujące, a mówiąc wprost niezgodne z konstytucją"- podkreśliła.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność