Ogromne podwyżki w TK. Najwięcej może zyskać prezes Przyłębska

Nawet o 7-10 tys. zł brutto miesięcznie mogą wzrosnąć pensje sędziów Trybunału Konstytucyjnego, choć tempo jego pracy pozostawia wiele do życzenia - informuje "Fakt".

Publikacja: 22.08.2023 11:25

Ogromne podwyżki w TK. Najwięcej może zyskać prezes Przyłębska

Foto: rp.pl

W trakcie prac nad projektem budżetu na przyszły rok, resort sprawiedliwości zaproponował powrót do starej reguły wyliczania wynagrodzeń sędziów. Musi to zaakceptować rząd i parlament.

Ile ma zarabiać sędzia

Zasadnicze wynagrodzenie sędziów TK określa ustawa. Ustala się je, mnożąc podstawę - przeciętne wynagrodzenie w II kwartale roku poprzedniego, ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - przez mnożnik 5,0. 

Wynagrodzenie Prezesa oraz Wiceprezesa Trybunału odpowiada wynagrodzeniu zasadniczemu sędziego Trybunału powiększonemu o dodatek funkcyjny ustalany według podstawy z zastosowaniem  mnożnika, odpowiednio: 1,2 oraz 0,8.

Czytaj więcej

30 tys. złotych za 1 wyrok w miesiącu. Zarobki sędziów TK

"Fakt" przypomina, że rząd od tej reguły w ostatnich latach odchodził, co tłumaczył oszczędnościami i kryzysem. W ustawie okołobudżetowej na ten rok zdecydował, by pensja była naliczana nie od przeciętnej płacy w II kwartale 2022 r. (wynosiło ono wówczas 6 tys. 156 zł 25 gr brutto), ale od kwoty 5 tys. 444 zł 42 gr brutto. W efekcie sędziowie dostali podwyżki, ale niższe, niż liczyli.

– W przedłożonym przez Ministra Sprawiedliwości do Ministra Finansów wstępnym projekcie budżetu na 2024 r. zaplanowano wydatki na wynagrodzenia sędziów zgodnie z opublikowanym 9 sierpnia komunikatem GUS w sprawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2023 r. oraz z przepisami ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych – potwierdziło "Faktowi" biuro prasowe resortu sprawiedliwości.

Za co takie wynagrodzenia

Obecnie sędziowie TK zarabiają  27 222,10 zł (bez dodatków). Jeśli rząd i parlament zgodzi się z propozycją resortu Ziobry, i "wysokość uposażeń sędziów zależy od przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale poprzedniego roku", to zarobki sędziów będą wyliczane od kwoty ponad 7 tys. zł, bo tyle wyniosła średnia płaca w kwietniu, maju i czerwcu 2023 r.

To oznacza, że w 2024 r. wynagrodzenie sędziego TK wzrosłoby do 35 028,80 zł, bez dodatku stażowego. Natomiast prezes Julia Przyłębska mogłaby liczyć aż na 10 tys. zł podwyżki - z  33 755,40 zł obecnie do 43 435,71 zł brutto w 2024 r.

Dziennik zauważa jednocześnie, że Trybunał nie jest  "zbyt rychliwy w wydawaniu wyroków". W lipcu rozprawy trwały jedynie dwa dni, a w sierpniu nie było żadnego posiedzenia. Na wyrok trzeba czekać nawet trzy lata.  Obecnie na wokandę trafiają sprawy z 2020 r. 

Jak to możliwe, że w takiej sytuacji sędziowie TK mogą liczyć na ogromny zastrzyk pieniędzy? - zastanawia się "Fakt"  

– Sytuacja, w której wynagrodzenia sędziów TK, w tym osoby pełniącej obowiązki prezesa TK, miałyby wzrosnąć jednorazowo nawet o 10 tys. zł jest skandaliczne i bulwersująca. Dlaczego? Bo mówimy o propozycji podwyżki dla osób, które w praktyce nie realizują dużej części swoich obowiązków zawodowych – powiedział "Faktowi" Krzysztof Kwiatkowski, były minister sprawiedliwości, obecnie senator niezrzeszony. – Mamy sprawy, które nie mogą się doczekać terminu rozpatrzenia, z tą najważniejszą na czele. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, której przyjęcie odblokuje pieniądze z funduszy europejskich, w tym na KPO. Mówimy o setkach mld zł na inwestycje w czasie, kiedy Polska wpadła w recesję – dodaje senator.

Będą sądzić także we własnej sprawie

"Fakt" przypomina, że  5 września sędziowie TK mają zająć się wnioskiem I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej, która zaskarżyła przepisy ustawy okołobudżetowej mrożące sędziowskie pensje. Sprawa ma być rozpoznawana z podobnymi wnioskami KRS i Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego  (sygn. K 1/23). 

We wniosku do Trybunału stwierdzono, że "naruszają gwarancję zapewnienia sędziom wynagrodzenia na poziomie odpowiadającym godności sprawowanego przez nich urzędu oraz zakresowi ich obowiązków, a tym samym naruszają gwarancję niezawisłości sędziowskiej stanowiącej warunek niezależnego wykonywania funkcji władzy sądowniczej".

Wyrok z pewnością wpłynie na sprawę częściowo zamrożonych wynagrodzeń w TK. Jeśli TK orzeknie, że zaskarżone przepisy naruszyły w tym zakresie konstytucję, może nakazać wypłatę sędziom wyrównania.

W trakcie prac nad projektem budżetu na przyszły rok, resort sprawiedliwości zaproponował powrót do starej reguły wyliczania wynagrodzeń sędziów. Musi to zaakceptować rząd i parlament.

Ile ma zarabiać sędzia

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konsumenci
Jest nowy wyrok TSUE w polskiej sprawie. Upraszcza procesy frankowiczów
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo karne
Marian Banaś składa doniesienie do prokuratury na Elżbietę Witek
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo karne
Jest wyrok Sądu Najwyższego ws. symulacji zabójstwa abp. Jędraszewskiego
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Praca, Emerytury i renty
Ogłoszono listę 10 najbogatszych emerytów w Polsce
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej