Ogromne podwyżki w TK. Najwięcej może zyskać prezes Przyłębska

Nawet o 7-10 tys. zł brutto miesięcznie mogą wzrosnąć pensje sędziów Trybunału Konstytucyjnego, choć tempo jego pracy pozostawia wiele do życzenia - informuje "Fakt".

Publikacja: 22.08.2023 11:25

Ogromne podwyżki w TK. Najwięcej może zyskać prezes Przyłębska

Foto: rp.pl

W trakcie prac nad projektem budżetu na przyszły rok, resort sprawiedliwości zaproponował powrót do starej reguły wyliczania wynagrodzeń sędziów. Musi to zaakceptować rząd i parlament.

Ile ma zarabiać sędzia

Zasadnicze wynagrodzenie sędziów TK określa ustawa. Ustala się je, mnożąc podstawę - przeciętne wynagrodzenie w II kwartale roku poprzedniego, ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - przez mnożnik 5,0. 

Wynagrodzenie Prezesa oraz Wiceprezesa Trybunału odpowiada wynagrodzeniu zasadniczemu sędziego Trybunału powiększonemu o dodatek funkcyjny ustalany według podstawy z zastosowaniem  mnożnika, odpowiednio: 1,2 oraz 0,8.

Czytaj więcej

30 tys. złotych za 1 wyrok w miesiącu. Zarobki sędziów TK

"Fakt" przypomina, że rząd od tej reguły w ostatnich latach odchodził, co tłumaczył oszczędnościami i kryzysem. W ustawie okołobudżetowej na ten rok zdecydował, by pensja była naliczana nie od przeciętnej płacy w II kwartale 2022 r. (wynosiło ono wówczas 6 tys. 156 zł 25 gr brutto), ale od kwoty 5 tys. 444 zł 42 gr brutto. W efekcie sędziowie dostali podwyżki, ale niższe, niż liczyli.

– W przedłożonym przez Ministra Sprawiedliwości do Ministra Finansów wstępnym projekcie budżetu na 2024 r. zaplanowano wydatki na wynagrodzenia sędziów zgodnie z opublikowanym 9 sierpnia komunikatem GUS w sprawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2023 r. oraz z przepisami ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych – potwierdziło "Faktowi" biuro prasowe resortu sprawiedliwości.

Za co takie wynagrodzenia

Obecnie sędziowie TK zarabiają  27 222,10 zł (bez dodatków). Jeśli rząd i parlament zgodzi się z propozycją resortu Ziobry, i "wysokość uposażeń sędziów zależy od przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale poprzedniego roku", to zarobki sędziów będą wyliczane od kwoty ponad 7 tys. zł, bo tyle wyniosła średnia płaca w kwietniu, maju i czerwcu 2023 r.

To oznacza, że w 2024 r. wynagrodzenie sędziego TK wzrosłoby do 35 028,80 zł, bez dodatku stażowego. Natomiast prezes Julia Przyłębska mogłaby liczyć aż na 10 tys. zł podwyżki - z  33 755,40 zł obecnie do 43 435,71 zł brutto w 2024 r.

Dziennik zauważa jednocześnie, że Trybunał nie jest  "zbyt rychliwy w wydawaniu wyroków". W lipcu rozprawy trwały jedynie dwa dni, a w sierpniu nie było żadnego posiedzenia. Na wyrok trzeba czekać nawet trzy lata.  Obecnie na wokandę trafiają sprawy z 2020 r. 

Jak to możliwe, że w takiej sytuacji sędziowie TK mogą liczyć na ogromny zastrzyk pieniędzy? - zastanawia się "Fakt"  

– Sytuacja, w której wynagrodzenia sędziów TK, w tym osoby pełniącej obowiązki prezesa TK, miałyby wzrosnąć jednorazowo nawet o 10 tys. zł jest skandaliczne i bulwersująca. Dlaczego? Bo mówimy o propozycji podwyżki dla osób, które w praktyce nie realizują dużej części swoich obowiązków zawodowych – powiedział "Faktowi" Krzysztof Kwiatkowski, były minister sprawiedliwości, obecnie senator niezrzeszony. – Mamy sprawy, które nie mogą się doczekać terminu rozpatrzenia, z tą najważniejszą na czele. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, której przyjęcie odblokuje pieniądze z funduszy europejskich, w tym na KPO. Mówimy o setkach mld zł na inwestycje w czasie, kiedy Polska wpadła w recesję – dodaje senator.

Będą sądzić także we własnej sprawie

"Fakt" przypomina, że  5 września sędziowie TK mają zająć się wnioskiem I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej, która zaskarżyła przepisy ustawy okołobudżetowej mrożące sędziowskie pensje. Sprawa ma być rozpoznawana z podobnymi wnioskami KRS i Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego  (sygn. K 1/23). 

We wniosku do Trybunału stwierdzono, że "naruszają gwarancję zapewnienia sędziom wynagrodzenia na poziomie odpowiadającym godności sprawowanego przez nich urzędu oraz zakresowi ich obowiązków, a tym samym naruszają gwarancję niezawisłości sędziowskiej stanowiącej warunek niezależnego wykonywania funkcji władzy sądowniczej".

Wyrok z pewnością wpłynie na sprawę częściowo zamrożonych wynagrodzeń w TK. Jeśli TK orzeknie, że zaskarżone przepisy naruszyły w tym zakresie konstytucję, może nakazać wypłatę sędziom wyrównania.

W trakcie prac nad projektem budżetu na przyszły rok, resort sprawiedliwości zaproponował powrót do starej reguły wyliczania wynagrodzeń sędziów. Musi to zaakceptować rząd i parlament.

Ile ma zarabiać sędzia

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży