Sędziowie krytykują decyzję prezes sądu ws. Piotra Gąciarka

Stołeczny oddział stowarzyszenia Iustitia wyraził stanowczy sprzeciw wobec decyzji Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie Joanny Przanowskiej - Tomaszek o zmianie zakresu obowiązków sędziego Piotra Gąciarka.

Publikacja: 24.03.2023 10:03

Piotr Gąciarek

Piotr Gąciarek

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Jak przypomniano w czwartkowym stanowisku, sędzia Piotr Gąciarek został najpierw przeniesiony bez swojej zgody z XII Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Warszawie do XV Wydziału Wykonywania Orzeczeń, a obecnie ma być pozbawiony możliwości podejmowania decyzji dotyczących wykonywania orzeczeń w sprawach karnych.

Sędzia ma zajmować się odtąd jedynie decyzjami dotyczącymi wykonywania orzeczeń sądów zagranicznych oraz egzekucją należności zasądzonych na rzecz Skarbu Państwa w szeroko rozumianym postępowaniu cywilnym.

Warszawski oddział Iustitii podkreśla, że "jest to kolejna niezrozumiała organizacyjnie odpowiedź na nieprzejednaną postawę sędziego Piotra Gąciarka, który konsekwentnie i bezkompromisowo występujące w obronie prawa obywateli do niezależnego sądu, w którym orzekają niezawiśli sędziowie".

W stanowisku zaznaczono, że określenie sędziemu Gąciarkowi nowego zakresu obowiązków, który obejmuje zadania wykonywane dotąd przez referendarza sądowego, stanowi "niewytłumaczalne marnowanie doskonałych kompetencji i ponad 20-letniego doświadczenia orzeczniczego sędziego w rozpoznawaniu spraw karnych".

Jak dodano "w sytuacji zapaści organizacyjnej sądownictwa i nieustannych braków kadrowych takie zarządzanie kadrami przez Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, zaakceptowane przez Kolegium tego Sądu - godzi wprost w prawo obywatela do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie".

Przypomnijmy, że w listopadzie 2021 r. sędzia Piotr Gąciarek został odsunięty od orzekania przez zlikwidowaną już Izbę Dyscyplinarną. Obniżono też jego wynagrodzenie o 40 proc. Powodem była odmowa udziału w składzie orzekającym, w którym zasiadał sędzia nominowany z udziałem tzw. nowej KRS. Izba Dyscyplinarna uznała, że sędzia utrudnia funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości uniemożliwiając rozpoznawanie spraw ze swoim udziałem, do których został wyznaczony wraz z sędziami powołanymi na wniosek KRS, funkcjonującej w oparciu o obowiązujące aktualnie przepisy. Wcześniej został zawieszony na miesiąc przez ówczesnego prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, Piotra Schaba, który jest jednocześnie głównym rzecznikiem dyscyplinarnym sędziów w Polsce.

W styczniu Izba Odpowiedzialności Zawodowej uchyliła uchwałę zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej. IOZ stwierdziła niezasadność zarządzenia prezesa SO w Warszawie Piotra Schaba o odsunięciu sędziego od pracy oraz niezasadność uchwały Izby Dyscyplinarnej o jego zawieszeniu. IOZ je uchyliła i przywróciła sędziego Piotra Gąciarka do pracy.

Czytaj więcej

Sędzia Piotr Gąciarek ma wrócić do orzekania. Jest decyzja IOZ
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach