Jakich poprawek do noweli ustawy o Sądzie Najwyższym chce opozycja?

Sejm przytłaczającą większością głosów przekazał do Komisji Sprawiedliwości projekt noweli o SN, która ma wdrożyć ustalenia rządu z KE mające odblokować fundusze unijne.

Publikacja: 11.01.2023 18:50

Przewodniczący KP Lewicy Krzysztof Gawkowski (4L), senator Polskiej Partii Socjalistycznej Wojciech

Przewodniczący KP Lewicy Krzysztof Gawkowski (4L), senator Polskiej Partii Socjalistycznej Wojciech Konieczny (3L), przewodniczący KP KO Borys Budka (C), prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz (3P), prezes Porozumienia Magdalena Sroka (P) oraz posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek (P)

Foto: PAP/Leszek Szymański

Komisja miała się zająć nim wieczorem, a na dziś lub jutro planowane jest głosowanie noweli w Sejmie.

Środowa dość krótka i dość spokojna dyskusja skupiła się na kilku poprawkach opozycji oraz rozwiewaniu obaw, jakie ta ustawa budzi zwłaszcza w partii Zbigniewa Ziobry. Jej posłowie głosowali za odrzuceniem projektu.

Przedstawiciele opozycji wskazywali hasłowo kolejne zmiany, ponoć uzgodnione.

Dużo mówiono o poprawce, która miałaby wycofać z rządowego projektu plan przekazania dyscyplinarek i testów sędziowskich do NSA, czemu on sam jest przeciwny, zgłaszając zastrzeżenia konstytucyjne. Dla rządu większym problemem jest propozycja, aby sprawami tymi zajmowała się Izba Karna SN, i tylko jej sędziowie z co najmniej siedmioletnim stażem, do których powołania pewnie nie byłoby zastrzeżeń. Część z nich prezentowała w sporze o sądy twarde stanowisko.

Następna poprawka miałaby uchylić orzeczenia zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej, choć niezadowoleni z nich mogą występować do Izby Odpowiedzialności Zawodowej o wznowienie postępowań. W kolejnej opozycja domaga się, aby z tzw. ustawy kagańcowej usunąć wszystkie przepisy, które pozwalają ścigać dyscyplinarnie sędziów za treść wydawanych przez nich orzeczeń.

Czytaj więcej

Sejm skierował projekt ustawy o Sądzie Najwyższym do komisji

Projekt rozszerza immunitet na sędziowskie naruszenia prawa w procesie orzekania oraz inicjowanie testu niezależności i bezstronności sędziów (w praktyce z nowego nadania) na skład sędziowski. Sprzeciwia się temu Solidarna Polska, a prezydent Andrzej Duda widzi ryzyko podważania nominacji sędziowskich. Sam udzielił ich ponad 2500.

Projekt przewiduje uchylenie przepisu, który mówi, że okoliczności powołania nie mogą być wyłączną podstawą podważenia orzeczenia wydanego z udziałem sędziego lub kwestionowania jego niezawisłości i bezstronności.

– Zostaje jednak przepis, że niedopuszczalne jest ustalanie lub ocena przez SN lub inny organ władzy zgodności z prawem powołania sędziego lub wynikającego z tego powołania uprawnienia do wymiaru sprawiedliwości – mówił na koniec sejmowej debaty minister Szymon Szynkowski vel Sęk, który negocjował porozumienie z Komisją Europejską. Tłumaczył też, że ustawa nie była napisana w Brukseli, ale przez prawników Kancelarii Premiera po wyjaśnieniu wątpliwości KE i uzyskaniu deklaracji, że środki z KPO zostaną Polsce wypłacone. Minister zasugerował też, żeby nie zmieniać projektu.

Poseł Marek Ast, przewodniczący Komisji Sprawiedliwości, dopuszcza jednak poprawki, ale tylko redakcyjne.

Czytaj więcej

Ustawa o SN: nowela dla Brukseli idzie do II czytania

Komisja miała się zająć nim wieczorem, a na dziś lub jutro planowane jest głosowanie noweli w Sejmie.

Środowa dość krótka i dość spokojna dyskusja skupiła się na kilku poprawkach opozycji oraz rozwiewaniu obaw, jakie ta ustawa budzi zwłaszcza w partii Zbigniewa Ziobry. Jej posłowie głosowali za odrzuceniem projektu.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Absolwenci KSSiP w zawieszeniu, bo pominięto ich przy nominacjach
Nieruchomości
Ogródki działkowe nie zostaną zlikwidowane. Resort zmienia przepisy
Sądy i trybunały
Bodnar zdegraduje sędziów? Tzw. "neosędziowie" zostaną cofnięci do roli asystentów
Sądy i trybunały
Rząd nie uzna wyboru prezesa Izby Cywilnej SN? Adam Bodnar: absolutnie
Podatki
Afera paragonowa. Kontrolerów można nie lubić, ale nie wolno im przeszkadzać
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań