"Nowy" sędzia SN wyłącza "starego" - kontestatora

Sędzia, którzy wyraża publicznie poglądy sprzeczne z obowiązującym porządkiem konstytucyjnym, i zdaje się podlegać nieuprawnionym naciskom, nie może też być sędzią bezstronnym.

Publikacja: 02.01.2023 15:47

"Nowy" sędzia SN wyłącza "starego" - kontestatora

Foto: Fotorzepa / Danuta Matłoch

To sedno najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego.

Wydał je nowy sędzia Izby Cywilnej Mariusz Załucki wyłączając D. - sędziego ze starego, który sam zresztą o to wystąpił w sprawie z bankiem o kredyt, gdyż sam z żoną ma pożyczkę hipoteczną.

Istotne jest tu, że sędzia orzekający sięgnął do spory między sędziami, w którym także sędzia D. podpisał głośne oświadczenie 30 starach sędziów, że z powodu znanych zastrzeżeń do powołań nowych sędziów, nie będą orzekać z nowymi, choć to nie znaczy że odmawiają orzekania.

Czytaj więcej

Rozłam w SN coraz większy. 30 "starych" sędziów nie chce orzekać z nowymi

- Sędziowie, którzy wyrażają publicznie poglądy sprzeczne z obowiązującym porządkiem konstytucyjnym, a zgodne z oczekiwaniami niektórych kręgów politycznych, zdają się podlegać nieuprawnionym naciskom, co w oczywisty sposób zagraża ich niezależności. Taki sędzia nie może też być sędzią bezstronnym. Ignorowanie orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, zwłaszcza w dobie podkreślanego w mediach kryzysu praworządności, może w istocie być postrzegane przez opinię publiczną jako przynajmniej w pewnym stopniu zależne od agend politycznych. Powyższa argumentacja zdecydowała o konieczności uwzględnienia wniosku o wyłączenie - wskazuje w uzasadnieniu sędzia Załucki.

Z kolei w drugiej sprawie sędzia ten w ramach tzw. przedsądu rozpatrując wstępnie skargę kasacyjną pozwanego banku, w który powołał się na nieważność postępowania wynikającą z niewłaściwego jego zdaniem obsadzenia sądu orzekającego zarówno w pierwszej jak i w drugiej instancji, gdyż zasiadali w nich sędziowie powołanych na skutek rekomendacji nowej KRS, nie uwzględnił zastrzeżeń banku.

- Tryb powołania na sędziego w drodze rekomendacji KRS na zasadach uregulowanych w noweli z 8 grudnia 2017 r. może wzbudzać uzasadnione podejrzenia co do bezstronności osoby powołanej na taki urząd. Jednakże zarzut bezstronności dotyczący sędziego może zostać postawiony jedynie w oparciu o skonkretyzowane okoliczności, wskazujące na zagrożenie występowaniem bezstronności w danym, konkretnym przypadku. Nie jest wystarczające odniesienie się jedynie do trybu powołania tej osoby przez aktualnie działającą w Polsce Krajową Radę Sądownictwa - wskazał sędzia.

Sygn. akt I CSK 2170/22i CSK 3738/22

To sedno najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego.

Wydał je nowy sędzia Izby Cywilnej Mariusz Załucki wyłączając D. - sędziego ze starego, który sam zresztą o to wystąpił w sprawie z bankiem o kredyt, gdyż sam z żoną ma pożyczkę hipoteczną.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie