Piotr Schab odpowiada Sądowi Najwyższemu ws. sędziego Chmielewskiego

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych - Piotr Schab - w wydanym komunikacie odniósł się do uzasadnienia postanowienia Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN, którym przywrócono do orzekania sędziego Krzysztofa Chmielewskiego z Sądu Okręgowego w Warszawie.

Publikacja: 21.11.2022 13:02

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab oraz zastępca Rzecznika Dyscyplinarneg

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab oraz zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Michał Lasota

Foto: PAP/Rafał Guz

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN wstrzymała w czwartek wykonanie uchwały Izby Dyscyplinarnej z 5 stycznia o zawieszeniu sędziego Krzysztofa Chmielewskiego z Sądu Okręgowego w Warszawie w czynnościach służbowych oraz obniżeniu wysokości jego wynagrodzenia.

Decyzja zapadła na posiedzeniu niejawnym (postanowienie Sądu Najwyższego w sprawie II ZZ 6/22). Wydała ją jednoosobowo doświadczona sędzia Barbara Skoczkowska, orzekająca wcześniej w Izbie Karnej SN.

Czytaj więcej

Sędzia Krzysztof Chmielewski przywrócony do orzekania

W uzasadnieniu podkreśliła, iż "nie bez znaczenia na podjętą decyzję w trybie art. 462 k.p.k. ma również fakt, iż mimo wydania w dniu 5 stycznia 2022 r. postanowienia o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu K. C. do chwili obecnej nie zostało ono zakończone". Sędzia Skoczkowska przypomniała jednocześnie, że "zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego sędzia Michał Lasota upatruje wystąpienie przewinienia dyscyplinarnego w wydanym przez sędziego K. C. jednego postanowienia, co jak się wydaje nie wymagało skomplikowanych czynności dowodowych, aby zakończyć postępowanie, które trwa już ponad 10 miesięcy". Jak podkreślono w uzasadnieniu "zawieszenie sędziego w czynnościach służbowych winno być traktowane jedynie jako środek tymczasowy na czas trwającego postępowania dyscyplinarnego, nie może się natomiast przeradzać w odbywanie kary przez sędziego. Każdy sędzia ma prawo bronić się przed stawianymi mu zarzutami dyscyplinarnymi przed niezawisłym i obiektywnym sądem, a nie trwać w zawieszeniu spowodowanym, niekiedy instrumentalnym, działaniem Rzecznika Dyscyplinarnego".

Do stwierdzeń SN odniósł się główny rzecznik dyscyplinarny sędziów, Piotr Schab. W wydanym komunikacie stwierdził, iż "postępowanie dyscyplinarne (...) przeciwko K. C. sędziemu Sądu Okręgowego w Warszawie nie mogło zostać dotychczas zakończone jedynie dlatego, że akta sprawy pozostawały i nadal pozostają w wyłącznej dyspozycji Sądu Najwyższego, początkowo Izby Dyscyplinarnej, a obecnie Izby Odpowiedzialności Zawodowej". - Sąd Najwyższy wyznaczał bowiem, a następnie ze znanych tylko sobie przyczyn, odwoływał kolejne terminy posiedzenia, w trakcie których miały zostać rozpoznane zażalenia na uchwałę w przedmiocie zawieszenia w czynnościach służbowych. Dotychczas zażaleń tych nie rozpoznano - dodał sędzia Piotr Schab.

Jak podkreślił, "okoliczności te musiały być znane sędzi Barbarze Skoczkowskiej, która doprowadziła do wydania wskazanego postanowienia Sądu Najwyższego Izby Odpowiedzialności Zawodowej z 17 listopada 2022 r. i która przed wydaniem przez Sąd Najwyższy tego orzeczenia powinna zapoznać się z aktami sprawy".

Czytaj więcej

Sędzia z Warszawy odsunięty od orzekania. Powołał się na wyroki ETPC i TSUE

Przypomnijmy, iż sędzia Chmielewski był odsunięty od orzekania jeszcze w grudniu 2021 r. decyzją prezesa SO w Warszawie, bo podważył legalność sędzi Agnieszki Stachniak-Rogalskiej, która nominację do sądu okręgowego dostała od nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Sędzia na wniosek stron procesu wyłączył ją z orzekania w jednej ze spraw. Sędzia Stachniak-Rogalska jest prezesem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza z nominacji resortu sprawiedliwości.

Krzysztof Chmielewski jest jednym z tych zawieszonych sędziów, których nazwisko pojawia się w dyskusjach o wykonaniu przez Polskę kamieni milowych KPO.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN wstrzymała w czwartek wykonanie uchwały Izby Dyscyplinarnej z 5 stycznia o zawieszeniu sędziego Krzysztofa Chmielewskiego z Sądu Okręgowego w Warszawie w czynnościach służbowych oraz obniżeniu wysokości jego wynagrodzenia.

Decyzja zapadła na posiedzeniu niejawnym (postanowienie Sądu Najwyższego w sprawie II ZZ 6/22). Wydała ją jednoosobowo doświadczona sędzia Barbara Skoczkowska, orzekająca wcześniej w Izbie Karnej SN.

Pozostało 89% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?