Sędzia Krzysztof Chmielewski przywrócony do orzekania

W cieniu sprawy Igora Tulei Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN wstrzymała w czwartek wykonanie uchwały Izby Dyscyplinarnej z 5 stycznia o zawieszeniu sędziego Krzysztofa Chmielewskiego z Sądu Okręgowego w Warszawie w czynnościach służbowych oraz obniżeniu wysokości jego wynagrodzenia. Sędzia może wrócić do pracy.

Publikacja: 17.11.2022 17:54

Sędzia Krzysztof Chmielewski

Sędzia Krzysztof Chmielewski

Foto: PAP

Decyzja zapadła w czwartek na posiedzeniu niejawnym. Wydała ją jednoosobowo doświadczona sędzia Barbara Skoczkowska, orzekająca wcześniej w Izbie Karnej SN.

Sędzia Chmielewski był odsunięty od orzekania jeszcze w grudniu 2021 r. decyzją prezesa SO w Warszawie, bo podważył legalność sędzi Agnieszki Stachniak-Rogalskiej, która nominację do sądu okręgowego dostała od nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Sędzia na wniosek stron procesu wyłączył ją z orzekania w jednej ze spraw. Sędzia Stachniak-Rogalska jest prezesem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza z nominacji resortu sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Sędzia Tuleya jeszcze poczeka

W związku z tym sędzia Chmielewski nie orzekał od początku roku, bo decyzję prezesa SO zatwierdziła potem Izba Dyscyplinarna. Niezależnie od tego zastępca sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik prowadzi w sprawie czynu sędziego Chmielewskiego postępowanie.

Decyzja IOZ SN powoduje jednak, że sędzia Chmielewski wróci do orzekania.

Czytaj więcej

Sędzia z Warszawy odsunięty od orzekania. Powołał się na wyroki ETPC i TSUE

Krzysztof Chmielewski jest jednym z tych zawieszonych sędziów, których nazwisko pojawia się w dyskusjach o wykonaniu przez Polskę kamieni milowych KPO.

W orzeczeniu w jego sprawie SN podkreślił: „Próba przeniesienia sędziego, bez jego zgody, na inne stanowisko, czy też w innym wydziale, będzie stanowiło niewykonanie orzeczenia Sądu Najwyższego i winno spowodować co najmniej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziego podejmującego taką decyzję. Tego rodzaju zastrzeżenie jest konieczne z uwagi na powtarzające się przypadki przenoszenia sędziów na inne miejsce służbowe, w sytuacji wydawania przez sądy dyscyplinarne korzystnych dla nich orzeczeń, jako dodatkowe, celowe i bezprawne dolegliwości mogące mieć wręcz charakter szykany”.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży