Sędzia Krzysztof Chmielewski przywrócony do orzekania

W cieniu sprawy Igora Tulei Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN wstrzymała w czwartek wykonanie uchwały Izby Dyscyplinarnej z 5 stycznia o zawieszeniu sędziego Krzysztofa Chmielewskiego z Sądu Okręgowego w Warszawie w czynnościach służbowych oraz obniżeniu wysokości jego wynagrodzenia. Sędzia może wrócić do pracy.

Publikacja: 17.11.2022 17:54

Sędzia Krzysztof Chmielewski

Sędzia Krzysztof Chmielewski

Foto: PAP

Decyzja zapadła w czwartek na posiedzeniu niejawnym. Wydała ją jednoosobowo doświadczona sędzia Barbara Skoczkowska, orzekająca wcześniej w Izbie Karnej SN.

Sędzia Chmielewski był odsunięty od orzekania jeszcze w grudniu 2021 r. decyzją prezesa SO w Warszawie, bo podważył legalność sędzi Agnieszki Stachniak-Rogalskiej, która nominację do sądu okręgowego dostała od nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Sędzia na wniosek stron procesu wyłączył ją z orzekania w jednej ze spraw. Sędzia Stachniak-Rogalska jest prezesem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza z nominacji resortu sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Sędzia Tuleya jeszcze poczeka

W związku z tym sędzia Chmielewski nie orzekał od początku roku, bo decyzję prezesa SO zatwierdziła potem Izba Dyscyplinarna. Niezależnie od tego zastępca sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik prowadzi w sprawie czynu sędziego Chmielewskiego postępowanie.

Decyzja IOZ SN powoduje jednak, że sędzia Chmielewski wróci do orzekania.

Czytaj więcej

Sędzia z Warszawy odsunięty od orzekania. Powołał się na wyroki ETPC i TSUE

Krzysztof Chmielewski jest jednym z tych zawieszonych sędziów, których nazwisko pojawia się w dyskusjach o wykonaniu przez Polskę kamieni milowych KPO.

W orzeczeniu w jego sprawie SN podkreślił: „Próba przeniesienia sędziego, bez jego zgody, na inne stanowisko, czy też w innym wydziale, będzie stanowiło niewykonanie orzeczenia Sądu Najwyższego i winno spowodować co najmniej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziego podejmującego taką decyzję. Tego rodzaju zastrzeżenie jest konieczne z uwagi na powtarzające się przypadki przenoszenia sędziów na inne miejsce służbowe, w sytuacji wydawania przez sądy dyscyplinarne korzystnych dla nich orzeczeń, jako dodatkowe, celowe i bezprawne dolegliwości mogące mieć wręcz charakter szykany”.

Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Praca, Emerytury i renty
Ważny komunikat ZUS. Chodzi o wypłaty z programu Rodzina 500+
Zadania
Decyzje o warunkach zabudowy mogą być wstrzymane na lata
Podatki
KSeF w Sejmie: E-faktury pójdą prosto do fiskusa
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Podatki
Pierwsze mieszkanie bez podatku, szóste z wyższym
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy