Czy 30 sędziów SN nie zrezygnowało czasem w ogóle?

Niespodziewanym efektem głośnego oświadczenia części starych sędziów SN, że nie zamierzają orzekać razem z nowymi sędziami jest wniosek, aby prezydent zbadał, czy oni nie zrzekli się stanowisk w ogóle.

Publikacja: 27.10.2022 10:10

Czy 30 sędziów SN nie zrezygnowało czasem w ogóle?

Foto: PAP/Rafał Guz

Podczas środowego posiedzenia dwóch połączonych Izb Sadu Najwyższego nowy sędzia Paweł Czubik wystąpił o zawieszenie tego postępowania do czasu rozwiania wątpliwości co do statusu starych sędziów którzy podpisali się pod tamtym oświadczeniem skierowanym do I prezes SN o tym, że nie będą uczestniczyć w czynnościach podejmowanych przez składy orzekające z udziałem nowych sędziów SN.

Sąd Najwyższy w składzie dwóch Izb: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Cywilnej, miał się zając ściśle cywilistycznym pytaniem prawnym: czy w sytuacji, gdy wskutek czynu niedozwolonego (zwykle wypadku) doszło do ciężkiego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, którego konsekwencją jest niemożność nawiązania lub kontynuowania typowej więzi rodzinnej, osobom bliskim poszkodowanego przysługuje zadośćuczynienie pieniężne, w której to kwestii jest jest istotna rozbieżność między tymi izbami.

Czytaj więcej

30 sędziów odmawia orzekania. Rzecznik SN mówi o środkach dyscyplinarnych

Na posiedzenie przyszła większość sędziów obu Izb, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej są sami nowi sędziowie a w Izbie Cywilnej jest ich 14 ale jest także 10 starych. Wniosek sędziego Czubika dotyczył tych 10, ale pośrednio wszystkich 30.

Formalnie posiedzenie nie odbyło się bo jakichś powodów sędzia Leszek Bosek jeden z dwóch sprawozdawców odroczył je. Sam wniosek sędziego Czubika, nad którym nie głosowano, złożono pierwszej prezes SN prof. Małgorzacie Manowskiej. Sędzia Czubik zaproponował w nim by wątpliwości co do statusy starych sędziów rozstrzygnął Prezydent w ramach procedury przewidzianej na wypadek rezygnacji sędziego, który to akt podlega zgłoszeniu głowie państwa.

- Pierwsza prezes nie zajęła jeszcze stanowiska w tej sprawie. Wymaga ona bowiem pogłębionej analizy, ale jej pierwsze reakcje wskazują na pewną otwartości na procedowanie tego wniosku, jeśli analizy Biura Analiz SN nie wykluczą możliwości takiej właśnie kwalifikacji tego wystąpienia 30 sędziów. KIuczowa jest tu jednak rola prezydenta - mówi "Rzeczpospolitej sędzia i rzecznik SN prof. Aleksander Stępkowski.

A co mówi prawo ? Zgodnie z art. 36 ustawy o Sądzie Najwyższym stosunek służbowy sędziego SN wygasa m.in w przypadku zrzeczenia się pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SN. Datę wygaśnięcia stosunku służbowego sędziego SN stwierdza prezydent RP, nie później niż w terminie 3 miesięcy od uzyskania tej informacji za pośrednictwem pierwszego prezesa SN.

Michał Laskowski, prezes Izby Karnej SN, sygnatariusz oświadczenia 30 sędziów, powiedział z kolei "Rz", że z prawniczego punktu wiedzenia oświadczenia tego w żadem sposób nie można interpretować jak zrzeczenia się stanowiska, zresztą sędziowie ci cały czas orzekają, a zrzeczenie musiałoby być zawarte w oświadczeniu i nie można go domyślać się. Ocenia więc zgłoszony wniosek jako element pewnej gry w sporze o sądy i między sędziami mający chyba temperować sędziów ze starego nadania.

Prof. Maciej Gutowski, adwokat

Jak w każdym sporze, nie da się uciec od jego podstaw. A tu mamy do czynienia z wielokrotnym przesądzeniem przez TSUE, ETPCz, SN i NSA wadliwości mechanizmu powoływania sędziów przy udziale nowo ukształtowanej KRS. Skala naruszeń spowodowała likwidację wadliwej ID SN. Ostatnie orzeczenia ETPCz rozciągają tę samą wadliwość na sędziów IOZ SN. Stanowisko 30 sędziów nie jest więc zawieszone w próżni, lecz znajduje swe podstawy w ukształtowanej wiążąco przestrzeni orzeczniczej na gruncie bezpośrednio stosowanego prawa unijnego, ratyfikowanych konwencji, wzmocnionych regulacją konstytucyjną. Oświadczenie 30 sędziów nie jest więc rezygnacją, czy zrzeczeniem się urzędu, lecz wyrazem braku zgody na pogłębianie systemowej wadliwości polskiego wymiaru sprawiedliwości i świadome wydawanie wadliwych orzeczeń na poziomie SN.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe