Bodnar o KPO: płacimy miliardy euro za poparcie Ziobry dla rządu

Płacimy kary za to, że rząd za wszelką cenę nie chce doprowadzić do przyspieszonych wyborów, a jednocześnie nie ma w sobie siły politycznej na tyle, by przeprowadzić kompleksowe i niezbędne zmiany - powiedział w TVN24 były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar odnosząc się do słów szefowej KE o niespełnionych przez Polskę warunków do wypłaty z Krajowego Planu Odbudowy.

Publikacja: 27.07.2022 09:28

Były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar

Były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar

Foto: PAP/Rafał Guz

dgk

We wtorkowym programie "Fakty po Faktach" były RPO, a obecnie profesor na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, skomentował sytuację wokół Krajowego Planu Odbudowy i kar finansowych, jakie Polska płaci za niezrealizowanie wyroku TSUE ws. systemu dyscyplinowania sędziów (265 mln euro). Jego zdaniem, jest to cena, jaką płacimy za poparcie Zbigniewa Ziobro i całego obozu Solidarnej Polski dla obecnego rządu. Przez to, jego zdaniem, idziemy w coraz większy konflikt z Unią Europejską i nie chcemy wykonać porządnie do końca wyroków TSUE i wyroków Trybunału Praw Człowieka.

- Jedna rzecz to kary za wyroki TSUE, a druga, znacznie poważniejsza finansowo, to zawieszenie płatności z Krajowego Planu Odbudowy, bo tu już idziemy nie w miliony, tylko w duże miliardy euro. Wydaje mi się, że płacimy kary za to, że rząd za wszelką cenę nie chce doprowadzić do przyspieszonych wyborów, a jednocześnie nie ma w sobie siły politycznej na tyle, by przeprowadzić niezbędne, porządne, kompleksowe zmiany - powiedział Adam Bodnar. - Weźmy na przykład nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Najpierw ta propozycja prezydenta, która i tak nie była satysfakcjonująca, ale później dołożenie do niej poprawek, tak, żeby ją w ogóle wykoślawić, odrzucenie poprawek Senatu, a teraz krzyk, że Komisja Europejska przeczytała ustawę i się z tym nie zgadza - dodał.

Czytaj więcej

Prezydencka minister: Celem noweli o SN nie była realizacja kamieni milowych

TVN24 przypomina wczorajszą wypowiedź szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że nadal obowiązują kary, jakie zostały nałożone na Polskę w związku z niewykonaniem wyroku TSUE. Mówiła też, że przed uruchomieniem wypłat z KPO, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych, bo nowa ustawa o SN nie rozwiązała wszystkich problemów. 

- W szczególności nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa. Jesteśmy w kontakcie z władzami polskimi w tych kwestiach i zależy nam na znalezieniu rozwiązania - wskazała.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne