Wawrykiewicz: skarga KE ws. neoKRS? Więcej niż prawdopodobne

W najbliższych dniach Komisja Europejska może wszcząć kolejne postępowanie przeciwnaruszeniowe wobec Polski. Powodem jest neoKRS, a konkretnie polityczny sposób powołania jej członków-sędziów, sposób funkcjonowania i brak niezależności - twierdzi Onet.

Publikacja: 07.06.2022 09:54

Michał Wawrykiewicz

Michał Wawrykiewicz

Foto: tv.rp.pl

dgk

O tym, że skierowanie przez KE kolejnej skargi przeciwnaruszeniowej wobec Polski do TSUE jest teraz więcej niż prawdopodobne mówił Onetowi adwokat Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy Wolne Sądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości.

- Są nieoficjalne informacje z Brukseli, że takie postępowanie w sprawie neo-KRS może zostać wszczęte nawet w ciągu najbliższych dni - powiedział mec.  Wawrykiewicz. - Przypuszczam, że Komisja wystąpi także do TSUE o wydanie zabezpieczenia, żeby można było szybko egzekwować efekty orzeczenia trybunału - dodał.

Adwokat zauważa, że sytuacja wewnątrz KE oraz krytyka, z jaką spotyka się jej szefowa Ursula von der Leyen za zbyt pobłażliwe traktowanie systemowego bezprawia w Polsce, pokazują, jak poważna jest sytuacja, jeśli chodzi o łamanie przez polskie władze zasad praworządności.

- To, że podczas głosowania nad akceptacją polskiego Krajowego Planu Odbudowy część komisarzy była przeciw temu i głosowała inaczej, niż przewodnicząca Komisji jest czymś absolutnie niespotykanym - mówi prawnik. - Zwykle KE podejmuje decyzje jednogłośnie. A tu swój sprzeciw wyraziły m.in. osoby, które nie tylko odpowiadają lub odpowiadały za praworządność, ale też są wiceprzewodniczącymi KE - podkreśla prawnik.

Czytaj więcej

Polska nie dotrzyma terminu z umowy ws. KPO. Chodzi o sądownictwo

Wawrykiewicz wyjaśnił, że jeśli pojawiłby się taki wniosek o zabezpieczenie, wtedy TSUE mógłby orzec -  podobnie jak zrobił to w przypadku Izby Dyscyplinarnej i tzw. ustawy kagańcowej - że do czasu wydania wyroku polska nowa KRS nie ma prawa funkcjonować.

- Polskie władze zostałyby takim zabezpieczeniem zobowiązane do natychmiastowego zaprzestania stosowania przepisów o neo-KRS jako naruszających prawo UE . A to by oznaczało, że neo-KRS nie może funkcjonować od momentu wydania środka zabezpieczającego - wskazuje prawnik. - W razie gdyby władze polskie nie zastosowały się do postanowienia, KE zapewne wystąpiłaby o nałożenie kar finansowych, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Izby Dyscyplinarnej I ustawy kagańcowej - przypomina Michał Wawrykiewicz.

Adwokat uważa, że gdyby polskie władze zdecydowały się po raz kolejny w sposób ostentacyjny nie wykonać orzeczenia TSUE - tak, jak to było w przypadku Izby Dyscyplinarnej - to taki ruch mógłby spowodować uruchomienie mechanizmu warunkowości, czyli pieniądze za praworządność oraz przyczynić się do oceny wykonywania przez Polskę kamieni milowych w ramach realizacji KPO.

Mec. Wawrykiewicz wyjaśnia, że wszczynana przez KE procedura przeciwnaruszeniowa, na podstawie art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu UE, składa się z trzech kroków.

- Najpierw KE wzywa dane państwo na piśmie do zaprzestania naruszeń, dając termin na zastosowanie się do tych wymagań. Zwykle są to dwa miesiące, ale termin można skrócić do miesiąca.  Jeśli wezwanie Komisji okaże się bezskuteczne, następuje krok drugi postępowania. Polega na tym, że KE wydaje tzw. uzasadnioną opinię, w której dokładnie wskazuje, jakie działania ma podjąć państwo członkowskie, żeby wyeliminować naruszenie prawa unijnego. I też jest wyznaczany kolejny termin . Jeśli ta uzasadniona opinia jest przez władze danego kraju ignorowana, następuje krok trzeci, jakim jest skierowanie przez Komisję skargi do TSUE. Do skargi KE może dołączyć wniosek o wydanie przez trybunał zabezpieczenia - wyjaśnia mec. Wawrykiewicz w rozmowie z Onetem.

Czytaj więcej

Sędzia Michał Laskowski: zaledwie kroczek do spełnienia "kamieni milowych"
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie