- Dziś nie bylibyśmy w stanie przepracować całości projektu o Sądzie Najwyższym. W przyszłym tygodniu będziemy kontynuować prace komisji - obecnie one trwają, trzeba wyjaśnić kilka wątpliwości. Jesteśmy na etapie kwestii niezawisłości sędziów - powiedział szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, poseł PiS, Marek Ast.

Opozycja mówi o przepychankach o władzę w Zjednoczonej Prawicy. - Ludzie, którzy sobie tak bardzo nie ufają, którzy są tak bardzo skonfliktowani nie są w stanie szybko wypracować porozumienia. Dzisiaj nie odbędzie się posiedzenie komisji, a walka i przepychanki o władzę będą trwały do ostatniego momentu - stwierdziła wiceszefowa komisji Kamila Gasiuk-Pihowicz.

W środę wieczorem media poinformowały o porozumieniu koalicjantów - PiS i Solidarnej Polski - w sprawie przyszłości Izby Dyscyplinarnej. Porozumienie, jak podał portal Onet.pl, zakłada przygotowanie i złożenie kolejnych poprawek, nad którymi głosowania miałyby się odbyć w przyszłym tygodniu, bo zaplanowano również przerwanie obecnego posiedzenia Sejmu i dokończenie go właśnie za tydzień - to oznacza przesunięcie głosowania nad prezydenckim projektem.

Czytaj więcej

Porozumienie PiS i Solidarnej Polski w sprawie przyszłości Izby Dyscyplinarnej

Dzisiaj o godz. 12 w Sejmie ma odbyć się konferencja prasowa lidera Solidarnej Polski, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Przypomnijmy, iż na stole są dwa projekty: posłów PiS i prezydencki projekt likwidacji tej Izby. Ten ostatni miałby zakończyć spór z Komisją Europejską i odblokować fundusze z Krajowego Planu Odbudowy. Zakłada, że orzekający teraz w ID sędziowie, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W miejsce ID miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej złożona z 11 sędziów, których prezydent wybrałby z 33 losowo wybranych sędziów wszystkich izb SN (z wyłączeniem prezesów izb).

Na przyjęcie projektu Andrzeja Dudy nie zgadzała się dotychczas Solidarna Polska. W środę sejmowa komisja sprawiedliwości odrzuciła ponad 20 poprawek zgłoszonych przez ten klub, m.in. wykreślenia z projektu "testu bezstronności i niezawisłości sędziego" oraz wprowadzenia w to miejsce "testu apolityczności".

Czytaj więcej

Woś: Solidarna Polska nie poprze projektu prezydenta ws. ID w obecnym kształcie

Czytaj więcej

Trwa impas w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Oddala się jej likwidacja
Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ