Harbarth jak Przyłębska? Niemiecki TK pod ostrzałem po kolacji z Merkel

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny jest oskarżany o zbyt bliskie związki z władzą wykonawczą. Chodzi m.in. o kolację jaką sędziowie TK zjedli z kanclerz Angelą Merkel i członkami niemieckiego rządu. Najbardziej dostało się prezesowi TK, politykowi CDU Stephanowi Harbarthowi. Zdaniem tygodnika „Der Spiegel”, zarzuty pod jego adresem są jednak nieuzasadnione.

Publikacja: 21.11.2021 19:32

Stephan Harbarth

Stephan Harbarth

Foto: Uli Deck/dpa

O publikacji „Der Spiegel” donosi dziś Deutsche Welle.

„Jako prezes Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Stephan Harbarth oddala większość skarg związanych z pandemią koronawirusa. Czy jego decyzje mają związek z jego przeszłością jako wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego CDU/CSU i kolacją z Angelą Merkel? – pyta na wstępie dziennikarz tygodnika Dietmar Hipp.

Dyskusję publicystów i prawników wywołała kolacja, która odbyła się 30 czerwca.  Na zaproszenie kanclerz Angeli Merkel uczestniczyli w niej sędziowie TK oraz członkowie niemieckiego rządu. Jeden z tytułów prasowych wprost stwierdził, że Stephan Harbarth – który nadal jest formalnie politykiem CDU, gdyż nigdy nie oddał legitymacji partyjnej – to „człowiek Merkel”. Dlaczego? Kolacja odbyła się niedługo po tym, jak TK w kilku przyspieszonych postępowaniach zaaprobował tzw. federalny hamulec bezpieczeństwa – dopuszczający w przypadku wzrostu liczby przypadków Covid-19 wprowadzenie zakazu wychodzenia z domu oraz zamknięcie szkół. Ostateczny wyrok w tej sprawie ma zapaść w przyszłym tygodniu.

„Czy niemiecki rząd otrzymał w ten sposób okazję do przedstawienia swoich argumentów bez udziału osób, które wniosły skargę na działania podjęte przeciwko Covid-19, podczas gdy Senat TK z braku czasu zrezygnował z ustnej rozprawy?” – pyta autor artykułu.

Ale to nie wszystko. Media ustaliły też, że kanclerz Merkel podczas kolacji dyskutowała z Harbarthem także o polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. A tej dotyczył ubiegłoroczny kontrowersyjny wyrok TK, w którym sędziowie orzekli, że skupując euroobligacje Bank przekroczył swe kompetencje i walczył z kryzysem strefy euro w sposób „niedemokratyczny”. Sędziowie niemieckiego trybunału sprzeciwili się w ten sposób wydanemu w grudniu 2018 roku przez TSUE wyrokowi akceptującemu działania EBC, a tym samym uznali wyższość prawa niemieckiego nad unijnym.

Czytaj więcej

Prezes niemieckiego TK: „Wolność jest nie do pomyślenia bez niezależnych sądów"

„Der Spiegel” przypomina, że w latach 2009 – 2018 prezes Federalnego Trybunału Konstytucyjnego zasiadał z ramienia CDU w Bundestagu, a równocześnie pracował w kancelarii adwokackiej SZA w Mannheim, reprezentując między innymi interesy koncernu motoryzacyjnego Daimler. Doszedł do funkcji wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego CDU/CSU. Po nominacji na sędziego TK zarzucano mu, że orzeka o ustawach, których był wcześniej, pracując w parlamencie, współautorem.

"Prestiż TK ucierpiał wskutek zarzutu o zbytnią bliskość wobec polityki" – pisze Dietmar Hipp. Jednocześnie zastrzega, że jego zdaniem zarzuty wobec prezesa TK są nieuzasadnione, gdyż nie ma żadnych dowodów na stosowanie przez TK pod kierownictwem Harbartha taryfy ulgowej wobec ustawodawcy. Trybunał zablokował kilka ustaw, w tym ważną ustawę o ochronie klimatu, odrzucił też zakazy zgromadzeń uznając, że obywatele muszą mieć prawo do demonstracji także w warunkach pandemii. Sędziowie TK nie zgodzili się też na zamknięcie kościołów i innych świątyń w celu ograniczenia zakażeń.

Autor „Der Spiegel” przytacza opinię prawniczki z Flensburga Anny Kathariny Mangold. Przyznała ona, że kolacja z Merkel postawiła sędziów w „niekomfortowej sytuacji", lecz zastrzegła, że daleka jest od podejrzenia, iż w obecności wszystkich sędziów TK i dużej części rządu  doszło do „niedopuszczalnej wymiany poglądów”.

O publikacji „Der Spiegel” donosi dziś Deutsche Welle.

„Jako prezes Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Stephan Harbarth oddala większość skarg związanych z pandemią koronawirusa. Czy jego decyzje mają związek z jego przeszłością jako wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego CDU/CSU i kolacją z Angelą Merkel? – pyta na wstępie dziennikarz tygodnika Dietmar Hipp.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów