W wywiadzie dla dziennika "Badische Neuesten Nachrichten", którego fragmenty cytuje Deutsche Welle, prezes federalnego TK nie odnosi się bezpośrednio do sytuacji w Polsce, choć nazwa naszego kraju pada w pytaniach w wywiadzie.

Gazeta porusza m.in. kwestię konfliktu między niemieckim TK a TSUE. Komisja Europejska wszczęła przeciwko rządowi Niemiec w związku z tym, że niemiecki Trybunał Konstytucyjny w maju 2020 r. uznał, że Europejski Bank Centralny (EBC) przekroczył swoje uprawnienia skupując od 2015 roku obligacje krajów strefy euro. Czy niemiecki TK posunął się za daleko w swoim orzeczeniu, zwłaszcza, że rządy w Polsce i na Węgrzech powołują się w konflikcie z Brukselą właśnie na to orzeczenie? – zapytał dziennik prezesa Harbartha.

Czytaj więcej

Wiceprezes niemieckiego TK: demontaż państwa prawa w Polsce napawa nas troską

"Federalny Trybunał Konstytucyjny nie domagał się mniejszej kontroli prawnej ze strony TSUE w stosunku do Europejskiego Banku Centralnego, lecz większej kontroli prawnej. Wszelkie instrumentalizowanie TK dla projektów, które mają na celu demontaż praworządności jest bezwstydne" – zaznaczył prezes niemieckiego TK.

Pytany o to, jak można rozwiązać konflikt między prawem krajowym i prawem unijnym, Stephan Harbarth odpowiedział, że sytuacją normalną nie jest rozbieżność między Karlsruhe a Luksemburgiem, a zgoda między dwoma instytucjami. „Dlatego ufam, że prawo krajowe i europejskie będą i w przyszłości tak dobrze współdziałać, jak robią to niemal bezustannie obecnie" - dodał.

W jego opinii, „niepohamowany pochód triumfalny", którym po upadku żelaznej kurtyny w latach 1989/90 kroczyła demokracja, „niestety w ostatnich latach chwilowo się zatrzymał". Harbarth dodał, że "niektórzy ludzie tęsknią za autorytarnymi rządami", dlatego  -  jak podkreślił - "wszyscy są wezwani do obrony wolności".

„Wolność jest nie do pomyślenia bez niezależnych sądów" – zaznaczył. -  „Z tego właśnie powodu rozwój sytuacji w tej części UE musi niepokoić, bo uderza to w całą współpracę sądownictwa w Unii Europejskiej".

Stephan Harbarth jest przekonany, że Komisja Europejska chce poprawić sytuację w krajach, w których praworządność nazywa „krytyczną".

Czytaj więcej

"Albo wychodzą, albo zmienią konstytucję". Europejscy prawnicy o wyroku TK
Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ