Stanowisko w tej sprawie wydało 16 sierpnia Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów. Uznając za słuszną co do zasady koncepcję losowego przydziału spraw, Forum wskazało na niekonsekwencję w jej wprowadzaniu tj. pominięcie innych sądów niż powszechne:
- Zgodnie z art. 175 ust. 1 Konstytucji RP wymiar sprawiedliwości w Rzeczpospolitej Polskiej sprawują Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne i sądy wojskowe. Wszystkie Sądy i Trybunały stanowią władzę odrębną oraz niezależną od innych władz, należy więc postulować, aby zasada losowego przydziału spraw była realizowana transparentnie dzięki publicznie znanym i dostępnym algorytmom losowania nie tylko w sądownictwie powszechnym - czytamy w stanowisku.
Zdaniem jego autorów, zasada losowego przydziału spraw powinna konsekwentnie znaleźć zastosowanie we wszelkich kategoriach postępowań sądowych i sądowoadministracyjnych, nie pomijając Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego.
Forum Współpracy Sędziów powstało w wyniku realizacji uchwał zebrań przedstawicieli sędziów apelacyjnych i zgromadzeń sędziów okręgowych z 20 marca 2017 r. i składa się z przedstawicieli sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych, wybranych w sposób proporcjonalny na zebraniach sędziów, które odbyły się w większości polskich sądów 20 kwietnia 2017. Celem Forum Współpracy Sędziów jest – jak deklarują jego członkowie - m.in. umożliwienie wymiany poglądów między jak największą liczbą sędziów, przedstawianie opinii środowiska sędziowskiego w najistotniejszych sprawach dotyczących sądownictwa oraz informowanie o nich opinii publicznej.