Na stronach internetowych 17 wybranych sądów (ich wykaz w ramce) są linki do "Ankiety badania zadowolenia obywateli z usług świadczonych przez sądownictwo". Zawiera ona ponad 20 pytań, mogą ją wypełnić interesanci sądów.

- Ankieta ma potrwać do połowy lipca - wskazuje Wojciech Kreft, prezes firmy konsultingowej 4pi, która wygrała przetarg na to przedsięwzięcie.

Jest ona elementem szerszego programu badawczego "Diagnoza struktury organizacyjnej sądownictwa" (współfinansowanego przez Unię), na który składają się bezpośrednie badania na miejscu w wybranych sądach. Będzie prowadzony do października.

[srodtytul]Czy zawiadomienie przyszło na czas? [/srodtytul]

Celem jest modernizacja sposobu świadczenia usług przez wymiar sprawiedliwości", w szczególności zwiększenie sprawności działania wymiaru sprawiedliwości, odbudowanie jego społecznej wiarygodności i poprawa wizerunku.

A oto niektóre z pytań: Jak oceniasz pracę sądów w Polsce?; Czy otrzymywałeś zawiadomienia z sądu na czas pozwalający przygotować się np. do rozprawy?; W jaki sposób kontaktuje się pan z sądem: telefonicznie, emailem, pocztą, osobiście itd.

[srodtytul]Temida jest dla ludzi[/srodtytul]

- Widzę coś groźnego w pytaniu typu: czy uzyskałeś w sądzie wystarczającą informację? Ludzie domagają się porad prawnych od sędziów oraz od sekretariatu, a wyjaśnienia, że nie możemy ich udzielać, że powinni udać się do punktu informacyjnego na parterze, uważają za niegrzeczne zbywanie - wskazuje jeden z internautów z sędziowskiego portalu sędziowie.net.

[srodtytul]Nie wszyscy są jednak tak sceptyczni[/srodtytul]

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

- Uważam, że sądy są nie dla prawników, ale dla obywateli, dlatego ich ocena jest tak ważna, a ankieta może być w tym przydatna - uważa Andrzej Michałowski, p.o. prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. - Miernikiem sprawności sądu jest to, że nie tracę przez niego czasu: na uzyskanie informacji, z powodu opóźnienia rozprawy czy złej poczty sądowej itp.

- W Niemczech np. znacznie mniej jest odwołań do wyższej instancji. Mówi się bowiem na świecie, że tam, gdzie zaufanie do sędziów jest wyższe, tam jest mniej odwołań. To jest jedno z najważniejszych kryteriów w ocenie pracy sądów. Ale niejedyne. Ocena interesantów też jest ważna - mówi Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, który niedawno opracował ankietę na temat stanu służb (rzeczników) sądów i prokuratur.

- Taka ankieta może pomóc w organizacji sądów, ich punktów informacyjnych. Nie łudźmy się jednak, że interesanci sądów ocenią ich pracę merytoryczną - wskazuje sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Iustitii. Przeciętnie bowiem co druga osoba przegrywa w sądzie (w sprawach karnych jeszcze więcej), dlatego zawsze będą krytyczne o nich opinie.

[srodtytul]Ostrożnie z wnioskami[/srodtytul]

Pojawiają się jednak wątpliwości, czy wyniki ministerialnych ankiet są miarodajne.

- Ponowne wypełnienie ankiety z tego samego adresu IP możliwe jest dopiero następnego dnia: ma to umożliwić wypełnienie ankiety innym osobom z tego samego adresu IP (bardzo często wszystkie komputery danej instytucji lub firmy mają ten sam adres IP), a jednocześnie uniemożliwić wypaczenie wyniku ankiety poprzez zbyt częste" jej wypełnianie - wskazuje Joanna Dębek, rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości.

- Dlatego byłbym ostrożny z wyciąganiem wniosków z ankiety i przekładaniem ich na zmiany organizacyjne - konkluduje prezes Michałowski.

[ramka]

[b]Te sądy możesz ocenić w Internecie[/b]

[b]Apelacja białostocka[/b]

[link=http://ankietams.pl/sa-bialystok]Sąd Apelacyjny w Białymstoku[/link]

[link=http://ankietams.pl/so-olsztyn]Sąd Okręgowy w Olsztynie[/link]

Sądy rejonowe: [link=http://ankietams.pl/sr-olsztyn]w Olsztynie[/link], [link=http://ankietams.pl/sr-gizycko]Giżycku[/link], [link=http://ankietams.pl/sr-biskupiec]Biskupcu[/link] i [link=http://ankietams.pl/sr-nidzica]Nidzicy[/link]

[b]Apelacja katowicka [/b]

[link=http://ankietams.pl/sa-katowice]Sąd Apelacyjny w Katowicach[/link]

[link=http://ankietams.pl/so-katowice]Sąd Okręgowy w Katowicach [/link]

Sądy rejonowe: [link=http://ankietams.pl/sr-katowice-zachod]Katowice-Zachód[/link], w [link=http://ankietams.pl/sr-jawor]Jaworznie[/link], w [link=http://ankietams.pl/sr-myslowice]Mysłowicach[/link] i w [link=http://ankietams.pl/sr-sosnowiec]Sosnowcu[/link]

[b]Apelacja rzeszowska [/b]

[link=http://ankietams.pl/sa-rzeszow] Sąd Apelacyjny w Rzeszowie [/link]

[link=http://ankietams.pl/so-krosno]Sąd Okręgowy w Krośnie [/link]

Sądy rejonowe: [link=http://ankietams.pl/sr-krosno]w Krośnie[/link], [link=http://ankietams.pl/sr-brzozow]Brzozowie[/link] i w [link=http://ankietams.pl/sr-sanok]Sanoku[/link][/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/06/15/ruszylo-wielkie-ankietowanie-w-sadach/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]